ПОСНО ЈАДЕЊЕ СО СПАНАЌ!

ПОСНО ЈАДЕЊЕ СО СПАНАЌ!

Состојки: 1 пакување кори за пита 400 гр спанаќ 200 гр шампињони 100 гр праз масло сол 100 гр тофу сирење или посен кашкавал Начин на подготовка: Зеленчукот измијте го, па на малку масло издинстајте ги празот, сечканите шампињони и спанаќот. Сè посолете и динстајте...
НЕОДОЛИВА ТОРТА СО ЧОКОЛАДО И АФИОН

НЕОДОЛИВА ТОРТА СО ЧОКОЛАДО И АФИОН

Состојки: Тесто:  8 жолчки од јајце;  8 белки;  200 гр. шеќер;  200 гр. путер;  300 гр. афион (мак);  120 гр. пржени и мелени лешници;  Околу 250 гр. мармалад од сливи. Глазура:  150 гр. чоколадо;  150 мл. слатка павлака;  2 кесички ванилин шеќер. Подготовка: Со...
САЛАТА СО ТЕСТЕНИНИ И БРОКУЛА

САЛАТА СО ТЕСТЕНИНИ И БРОКУЛА

По поголем сад ставете вода. Почекајте да зоврие, а потоа ставете ја брокулата. Обарете ја неколку минути. Потоа префлете ја брокулата во сад со ладна вода. Во истиот сад во кој ја обаривте брокулата, сварете ја тестенината според успатсвото на кесичката. Додека ја...
ЌОФТИЊА ОД СПАНАЌ И ПЕЧУРКИ

ЌОФТИЊА ОД СПАНАЌ И ПЕЧУРКИ

Овие ќофтиња нема да ги замените со ниедни други!!! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 бајата кифла или бајат леб 1 кромид 1 чешне лук 500 грама мелено месо 1 јајце 1 лажица масло за јадење 400 грама шампињони 200 грама спанаќ Сол и бибер Малку мајчина душичка ( свежа или сужена )...
ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: * 4 лажици масло * 1 чаша вода * бибер по вкус * сол по вкус * 1врска магдонос * 1 домат * 4 јајца * 350гр сирење * 10 пиперки НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Измијте ги и исчистете ги пиперките од семето. Во посебен сад изматете ги јајцата, додадете го...