Идеја за лесен ручек без готвење: Карпачо од тиквички и бадеми

Идеја за лесен ручек без готвење: Карпачо од тиквички и бадеми

Рецептите со тиквички се неисцрпна тема, па не грижете се што да подготвите за летен ручек или лесна вечера бидејќи тиквичките се инспирација на која секогаш можете да се потпрете. Во оваа едноставна комбинација, ручекот што ќе го подготвите за вашите најблиски ќе...
Листа на најздрави салати

Листа на најздрави салати

Салатите се многу здрав оброк, но дали знаевте дека некои се сепак подобри за вашиот организам од другите благодарение на нутриентите кои ги содржат. Зависно од количината на здрави состојки како, на пример, влакна, протеини, калциум, железо, рибофлавин, витамини или...
Салата од просо, куркума и краставица

Салата од просо, куркума и краставица

Состојки 1 сецкана свежа краставица 100гр просо 1/2 лажиче куркума 1 лажиче ленено семе 100гр крем сир 2 лажици кисела павлака 1 лажица јогурт хималајска сол и бибер по вкус околу 300мл вода за варење на просото Подготовка Прво просото го ставаме во топла вода, во...
Пијалак за детоксикација: Брусница за чистење на организмот

Пијалак за детоксикација: Брусница за чистење на организмот

На сите нас ни е потребна детоксикација на организмот. Потребно е да го прочистиме телото од сите штетни супстанци кои ги внесуваме во нас преку храната, пијалоците но и преку воздухот. Најбрз начин да извршиме детоксикација е со пијалоци кои можеме да ги направиме...
Рецепт за најубавата посна салата со компири, моркови и кисели краставички

Рецепт за најубавата посна салата со компири, моркови и кисели краставички

Сочна и едноставна салата од компир која ќе ја обожавате! Состојки: 1 кг компир 150 гр целер 1 главица кромид 500 гр моркови 250 гр посен мајонез 200 гр кисели краставички 1 лажица сенф малку бибер неколку лажици оцет од тегла од краставиците Начин на...
Салата која ги „јаде“ килограмите

Салата која ги „јаде“ килограмите

Овој рецепт за салатата од која се слабее го објави познатиот руски автор на многу книги од областа на народната-традиционална медицина, при едно негово гостување на руската телевизија во емисија за здрав живот. Тој живее и работи во Каменск-Шахинискиј недалеку од...