Безброј придобивки од ѓумбирот, подгответе си здравје во чинија и чаша

Апр 4, 2024 | Пијалоци (Шејкови)

Оваа разноврсна суперхрана има безброј здравствени придобивки, од лекување на болести до намалување на болката во мускулите. Но, поради што ѓумбирот е навистина толку супер?

Без разлика дали сакате да додадете зачин во вашата храна или да го зачините кафето за огнен почеток на денот – ѓумбирот може да придонесе за неверојатни и уникатни вкусови.

Зачин за вашето утринско кафе

Кафето и ѓумбирот создаваат моќна комбинација на борба против слободните радикали, особено затоа што кафето е еден од најголемите извори на антиоксиданси.

За да ја добиете вашата супердоза, едноставно додадете мелен ѓумбир во една шолја кафе (една лажичка по чаша).

Дневна доза на витамин Ц

Чајот од гумбир е популарен пијалок во зима. Не само што нè загрева и ни пружа утеха, туку и ни помага да го смириме стомакот. Чаша од овој чај наутро исто така помага во борбата против мачнина од сите врсти.

Чај од ѓумбир можете да го подготвите на едноставен начин, со додавање на рендан ѓумбир во зовриена вода. После 10 минути можете да додадете малку мед и вашиот супер чај е подготвен!

Здрава опција за сладок доручек

Ставате често овошни џемови, но дали некогаш сте пробале џем од ѓумбир со лимон и портокал како здрава опција за сладок доручек?

Состојки:
100 гр ѓумбир, 300 ml вода, 2 лимони, 2 портокали, 200 гр кокосов шеќер или малку мед, половина кесичка џем.

Подготовка:

1. Исчистете го ѓумбирот и измијте ги ситно исецканите мали парчиња или ленти. Можете да ги изрендате.

2. Портокалот и лимонот добро измијте ги, изрендајте ја кората, а излупеното овошје исцедете го.

3. Во тенџере ставете ѓумбир, кора од лимон и од портокал и исцедете сок. Наполнете го садот со вода и варете додека не зоврие.

4. Откако што ќе зоврие додадете кокосов шеќер и продолжете со готвење уште 10 минути и измешајте ја смесата.

5. Тргнете го џемот од шпоретот па ставете го во загреани тегли и оставете го да се излади (ладењето ќе го згусне џемот).

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Ќе ви ја згрее душата и ќе ве воодушеви од првата голтка: Кафе ЛАТЕ со тиква

Во мало тенџере на средна топлина загрејте го млекото додека не се загрее, но не и врие. Сварете го кафето и истурете го во шолја, а потоа додадете го пирето од тиква, засладувачот, зачинот и екстрактот од ванила и убаво измешајте. Направете пена со жица за млеко, па...

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сите состојки Состојки: 1 замрзната банана (исечена на прстени) ½ шолја кафе ½ шолја бариста млеко од растително потекло (или млеко по ваш избор) 1 лажица какао во прав 1 лажица ленено семе ½ чаша ванила или чоколаден протеин во прав 1 лажица путер од јаткасти плодови...

Направете го сами омилениот летен коктел дома: Уживајте како да сте во бар на плажа

Направете го сами омилениот летен коктел дома: Уживајте како да сте во бар на плажа

Најубавиот летен коктел за пријатно попладне или почеток на вечерта Од скромните почетоци во малите барови низ северна Италија, ритуалот на пиење Аперол се рашири низ континентите, а луѓето ширум светот се поврзуваат преку љубовта да уживаат во овој коктел, кој...

Овој КОКТЕЛ со специфично име е еден од најдобрите за во лето

Овој КОКТЕЛ со специфично име е еден од најдобрите за во лето

„Палома“ е мексиканска класика и злобна конкуренција на најпознатиот пијалак базиран на текила – Маргарита, и ако имате шише текила, лесно можете да направите еден од овие два пијалаци. Палома е пијалак кој Мексиканците едноставно го обожаваат поради различните...