Салата со туна и леблебии

Салата со туна и леблебии

Потребно е: 2 конзерви леблебии 1 главица кромид 1 пиперка 2 конзерви туна 1 чешне лук 1 китка магдонос 1 лажиче сецкано свежо нане 3 лажици сок од лимон прстофат изрендана кора од лимон маслиново масло сол, бибер Подготовка: Ситно исецкајте ги кромидот и пиперката....
Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно. Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви. Состојките се едноставни,...
Што да направите со велигденските јајца што ќе ви останат: Тиролска салата

Што да направите со велигденските јајца што ќе ви останат: Тиролска салата

Состојки: 1 марула 2 јајца 80 г пршута (тенко исечена) 10-тина маслинки 1 китка ротквици 3 кришки леб малку пармезан (рендан) 2 лажици јаболков оцет 4 лажици маслиново масло 1 чешне лук малку сол, црн пипер малку масло за готвење Подготовка: Јајцата тврдо сварете ги...
САЛАТА СО КАРФИОЛ

САЛАТА СО КАРФИОЛ

Состојки: –          1 главица карфиол –          3 варени јајца –          1 кромид –          3 лажици сенф –          3 лажици јаболков оцет –          2 лажици копар –          зачин по вкус   Приготвување: Карфиолот поделете го на цветови, па варете го во...
САЛАТА СО ТЕСТЕНИНИ И БРОКУЛА

САЛАТА СО ТЕСТЕНИНИ И БРОКУЛА

По поголем сад ставете вода. Почекајте да зоврие, а потоа ставете ја брокулата. Обарете ја неколку минути. Потоа префлете ја брокулата во сад со ладна вода. Во истиот сад во кој ја обаривте брокулата, сварете ја тестенината според успатсвото на кесичката. Додека ја...
САЛАТА ОД ШАМПИЊОНИ И ТИКВИЧКИ

САЛАТА ОД ШАМПИЊОНИ И ТИКВИЧКИ

Потребни состојки: 200 гр. свежи шампињони 200 гр. тиквички 1 чешне лук 1 лимон ½ лажичка шеќер 1 лажичка сенф 1 голем домат 2 шери домати 6 зелени маслинки Припрема: Шампињоните испржете ги на растопен путер се додека е потемнат. Тиквичките измијте ги и исечете ги на...