Неодоливо слатко од миризливо и свежо овошје

Апр 16, 2024 | Десерти

Во тенџерето додадете скроб (нишесте), кој побрзо ќе го згусне.

Ви предлагаме да ги искористите јагодите кои веќе може да ги купите и да направите домашно слатко од миризливо и свежо овошје.

Ви пренесуваме малку поинаков рецепт од оној на кој сте навикнати. Во тенџерето додадете скроб, кој побрзо ќе го згусне, па подготовката ќе одземе помалку време.

Состојки:

  • 1 кг јагоди
  • 1/2 лимон
  • 1/2 чаша шеќер
  • 2 лажици пченкарен скроб
  • 2 лажици ладна вода
  • прстофат сол

Подготовка:

Исечете ги јагодите во саканата големина, па истурете ги во тенџере. Додадете сок од лимон, шеќер и сол. Промешајте, па варете додека не почне да врие. Потоа намалете ја температурата и додадете го пченкарниот скроб што сте го измешале со вода (да нема грутчиња) и продолжете да крчкате уште 7 минути. Истурете ги во стерилизирани тегли и оставете ги да се изладат на собна температура пред да ги ставите во фрижидер.

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Американски крофни кои лесно се прават: Готови за само неколку минути со една машина

Јајцата со шеќер изматете ги со миксер. Додадете масло, ванилин шеќер, јогурт и прашок за пециво измешан со брашно. Комбинирајте сè заедно. Загрејте ја машината за крофни и истурете по 1 лажичка фил во секој калап. Затворете го уредот и печете додека не поруменат....

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Готови за час, а одлична и вкусна закуска за пред тренинг!

Во сад ставете протеин по вкус, овесна каша, путер од кикирики и ситно сечкани чоколадни парченца. Мешајте ја смесата додека не стане хомогена, а по потреба додадете една лажица вода или млеко. Можете да декорирате со кокосови трошки или со нешто друго по желба....

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Најбрзата чоколадна торта се подготвува многу лесно, а ќе ги освои сите ваши сетила

Доколку сакате чо Доколку сакате чоколадни комбинации тогаш оваа торта ќе ги маѓепса сите ваши сетила. Овој рецепт за чоколадна торта со богат филм е нешто божествено, а нејзината подготовка е навистина брза. Состојки: 200 грама мелени бисквити; 200 грама чоколадо;...

Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Магичен колач од само 2 состојки: Не може да биде поевтино, побрзо и повкусно

Чоколадна торта со само две состојки ќе ве воодушеви. Не бара многу време за подготовка, нема комплицирани состојки и се што ви треба е малку добра волја, чоколадо и јајца. Што се однесува до чоколадото, слободно изберете според ваш вкус. Никогаш побрзо и никогаш...