МАКАЛО СО ТИКВИЧКИ

МАКАЛО СО ТИКВИЧКИ

Состојки: 1 поголема тиквичка 180 мл кисела павлака 1/2 китка магдонос 4 листови целер 5-6 листови босилек 1 лажица балсамико оцет 3 лажици маслиново масло 2 чешниња лук сок од 1/2 лимон сол и бибер по вкус Приготвување: Исечете ја тиквичката на помали кришки и...
ЛИСНАТИ СТАПЧИЊА СО МАК

ЛИСНАТИ СТАПЧИЊА СО МАК

Состојки: ½ кг брашно 200 гр маргарин 1 прашок за печиво 100 гр мелен афион 200 гр. тврдо сирење 2 јајца сол, вода Подготовка: 1. Брашното измешајте го со афионот и прашокот за печиво, додадете го омекнатиот маргарин исечен на коцкички, сол, вода и замесете тесто...
МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

Потребни состојки: 150 грама шунка 1  лажичка шеќер 100 милилитри масло 300 грама кисела павлака 100 грама кечап 15   квасец 100 милилитри вода 600 грама брашно 1   јајце Подготовка: Квасецот растопете го во водата и малку шеќер. Додадете го во брашното, маслото,...
ПОЛНЕТИ ПИКАНТНИ ДОМАТИ

ПОЛНЕТИ ПИКАНТНИ ДОМАТИ

Хранлив и заситувачки, црниот домат се подготвува на многу начини, но за денес се одлучивме да ви предложиме рецепт за предјадење. Доматите се многу ценет зеленчук во Индија, Кина и Јапонија. Потеклото му е од Индија и Шри Ланка, каде се одгледувал од пред 3000год....
МЕДИТЕРАНСКИ ЛЕБ

МЕДИТЕРАНСКИ ЛЕБ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 грама пченично брашно 150 грама црни маслинки без семка 100 грама бадеми 7 грама сув квасец 10 грама шеќер Прстофат сув рузмарин 30 милилитри маслиново масло 1 мала лажичка сол Прстофат бибер 250 милилитри топло млеко НАЧИНА НА ПОДГОТОВКА: Во...