Посна пица со туна и печурки

Посна пица со туна и печурки

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста...
Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...
Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Оригинален италијански рецепт за пица Капричиоза

Состојки: тенко тесто за пица 1 шолја доматен сос 1 шолја артичока, исечкана на четвртинки 1 шолја моцарела 1 шолја сечени црни маслинки 6 листови пршута 1 шолја печурки, сечкани 2 варени јајца, по желба Подготовка: На тестото за пица распоредете го доматниот сос....
Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

Уживајте во пица без грижа на совест: Ова е специјалитет за слабеење

На прв поглед, оваа пица изгледа како и секоја друга. Но, на прв поглед, или веќе на првото залче, ќе сфатите дека нешто фали – кашкавал! Е сега, некој може да каже дека ова не е пица, па во тој случај можете да ја нарекувате „отворен сендвич“, но млечните производи...
МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

МИНИ ПИЦА РОЛАТЧИЊА

Потребни состојки: 150 грама шунка 1  лажичка шеќер 100 милилитри масло 300 грама кисела павлака 100 грама кечап 15   квасец 100 милилитри вода 600 грама брашно 1   јајце Подготовка: Квасецот растопете го во водата и малку шеќер. Додадете го во брашното, маслото,...
НЕОБИЧНА БОГАТА ПИЦА

НЕОБИЧНА БОГАТА ПИЦА

Потребни состојки: За тесто: 120 гр. брашно 150 мл. вода 4 лажици маслоново масло 1 лажичка сол За фил: 200 гр. мешани печурки: шампињои, питаки, вргањ…) 200 мл. млеко 3 јајца 2 чешниња лук 2 лажици ситно сецкан власец 200 гр. гауда кашкавал 200 гр. овчи кашкавал 150...