Брзи мини пици со модар патлиџан

Јул 11, 2023 | Здрава храна, Пица

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете!

Потребни состојки:
-1 поголем модар патлиџан
-Сол
-Маслиново масло
-1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати)
-Свеж босилек
-200g рендан кашкавал

Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња дебели околу 1,5-2cm;
Наредете ги во тава која сте ја обложиле со хартија за печење;
Посолете ги и врз секое парче ставете по малку маслиново масло;
Одгоре ставете по една полна лажица готов болоњезе сос и по едно свежо ливче босилек;
Најгоре ставете по малку рендан кашкавал;
Печете ги мини пиците околу 10 минути во загреана рерна на 180 степени;
Послужете ги топли.

Посна пица со туна и печурки

Посна пица со туна и печурки

Во млаката вода истурете ги шеќерот и квасецот, а кога ќе нарасне квасецот додадете ги останатите состојки и замесете меко тесто. Месете го неколку минути и оставете го да стаса 30 минути. Расукајте го тестото и ставете го во тавче. Потоа намачкајте ја доматната паста...

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Идеален деликатес за време на постот. Го јаделе нашите баби. Лесно се подготвува, вкусен е и здрав. Потребно ви е: 1 килограм тврди круши 100 грама шеќер 1 кесичка ванилин шеќер Начин на подготовка: Излупете ги крушите, исечете ги на половина и извадете ги семките....

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Смути со овошје и мед. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Потребно е: – 1 јаболко – 1 банана – 2 децилитри млеко – 1...

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

-Бананите изгледаат како совршен избор, но имаат 25 проценти шеќер и се умерено кисели. Тоа на почетокот ќе ви даде енергија, но наскоро ќе бидете уморни и гладни, изјавил нутриционистот. Ако сте како повеќето луѓе, наутро во брзање, значи дека појадувате нешто што...