ПОСНА ТОРТА СО МАРМАЛАД И ОРЕВИ

ПОСНА ТОРТА СО МАРМАЛАД И ОРЕВИ

Вкусен посен десерт за чија подготовка ќе ви бидат потребни само неколку минути. Потребни состојки: 4 шолји брашно 4 шолји шеќер 4 шолји млака вода 2 шолји гриз 1 пециво 1 шолја масло за јадење неколку лажици мармалад со вкус по желба неколку лажици сецкани ореви...
КРЕМАСТА БАЈАДЕРА БЕЗ ПЕЧЕЊЕ – ГОТОВА САМО ЗА 10 МИНУТИ!

КРЕМАСТА БАЈАДЕРА БЕЗ ПЕЧЕЊЕ – ГОТОВА САМО ЗА 10 МИНУТИ!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: * 1 литар млеко * 150гр гриз * 250гр маргарин * 1-2 лажици какао * 200гр оцет * 1 пакетче ванила * кора од лимон и сок од половина лимон * бисквити НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Ставете го млекото да се вари заедно со шеќерот, додадете го маргаринот да се...
ТУРЛИ ТАВА СО ПИЛЕШКО МЕСО

ТУРЛИ ТАВА СО ПИЛЕШКО МЕСО

Состојки: 500 гр пилешко месо 1 кромид печурки морков компир пиперка тиквица модар домат домат црвен пипер масло за готвење Начин на готвење Во тавче се пропржува сецканото на коцки пилешко месо (по желба може и свинско или телешко). Во подлабок сад со масло за...
КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И СО СЛАТКА ПАВЛАКА

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И СО СЛАТКА ПАВЛАКА

Состојки: За тестото: 250 гр брашно 120 гр путер или маргарин 2 јајца 70 гр мелени ореви кора од1 лимон За филот: 1 кг кисели јаболка 120 гр шеќер 4 лажици рум 1 ванилин шеќер 125 гр слатка павлака Приготвување: – Измијте ги јаболките, излупете ги и исечкајте ги...
ПУДИНГ-БОМБИЦИ

ПУДИНГ-БОМБИЦИ

Состојки: ½ л млеко 4 лажици шеќер 1 кесе пудинг од ванила 1 лажица екстракт од ванила 3-4 капки екстракт од малини 100 гр кокос Подготовка: Се прави пудинг на вообичаен начин. Се одвојува малку млеко, се разматув со пудингот, па се се става во млекото со шеќерот и...