МАФИНИ ОД КОКОС

МАФИНИ ОД КОКОС

Потребни состојки: 150 гр. шеќер 120 гр. путер 2 јајца 300 гр. брашно 100 гр. кокосово брашно 250 мл. млеко Кора од еден лимон 2 лажици какао 1 лажица бадемово масло Прашок за печиво Ванилин шеќер 50 гр. кокос Припрема: Во посебен сад матете ги путерот и шеќерот со...
ПРИНЦЕС КРОФНИ

ПРИНЦЕС КРОФНИ

Потребни состојки: 12 јајца 150 гр. путер 250 мл. вода 150 гр. брашно 1 литар млеко 12 лажици шеќер 2 ќесички пудинг од ванила Припрема: Ставете го путерот во 250 мл. ладна вода на оган и оставете го да зоврие. Чим зоврие, додајте го брашното, тргнете го тенџерето од...
Чокотерапија: Најпосакуваната диета на светот !

Чокотерапија: Најпосакуваната диета на светот !

Творецот на „чоколадната диета“ Лени Ниман тврди дека таа совршено дејствува, само што не смеете да консумирате други слатки освен чоколадо, како што се, например, гумени бомбони и бисквити. За време на чоколадната диета, исто така, не смеете да внесувате: алкохолни...
ПОТПЕЧЕНИ МАКАРОНИ СО ПЕЧУРКИ, КАШКАВАЛ И ПАВЛАКА

ПОТПЕЧЕНИ МАКАРОНИ СО ПЕЧУРКИ, КАШКАВАЛ И ПАВЛАКА

За да ја направите оваа вкусна тава со макарони, печурки и павлака потребни ви се: 1 кисела павлака 300 гр маринирани печурки 1 јајце 200 гр кашкавал 1 помала главица кромид 300 гр кравјо сирење 500 гр макарони Чекор 1: Макароните се варат во посолена вода со малку...
ПИЛЕШКА ЕМПАНАДА

ПИЛЕШКА ЕМПАНАДА

Денес ви нудиме рецепт како направите такви мали пилешки емпанади кои веруваме дека ќе бидат вистински хит на следната ваша забава. Состојки: Смрзнато лиснато тесто 230 грама крем сирење 500 грама сварено бело пилешко месо 70 грама павлака 300 грама чедар сирење (или...