ЌОФТИЊА СО БРОКУЛА И ПАРМЕЗАН

ЌОФТИЊА СО БРОКУЛА И ПАРМЕЗАН

Состојки: 1 брокула 2 чешниња лук 2 млади кромидчиња 50гр рендан пармезан 50гр рендан кашкавал 2 лажици презла 2 јајца црн пипер сол Подготовка: Измијте ја брокулата и одвојте ги цветовите. Ставете ги во сад. Додадете ги ренданиот кашкавал, пармезанот, и ситно...
ПЕЧЕНО МЕСО СО ПЕЧУРКИ И ТОПЕН КАШКАВАЛ

ПЕЧЕНО МЕСО СО ПЕЧУРКИ И ТОПЕН КАШКАВАЛ

Потребни состојки: 1 кг. свинско месо 2- 3 главици кромид 500 гр. кашкавал 650 гр. свежи печурки Зачини: оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 2 часа На загреано масло се пржи кромидот, претходно ситно исецкан. Постепено се додаваат...
ПРЖЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ И САЛАМА ВО 3 ЧЕКОРИ

ПРЖЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ И САЛАМА ВО 3 ЧЕКОРИ

Одличен домашен рецепт за викедн закуска или предјадење. Од намирници потребни се – 6 пиперки, 250 грама урда или сирење, 100 грама салама по желба, 2 јајца, 50 грама брашно, малку сол и црн пипер. Подготовка 1.Пропржете ги пиперките, саламата исечкајте ја на ситни...
Оригинален рецепт за греено вино со праски

Оригинален рецепт за греено вино со праски

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 супени лажици шеќер 100 милилитри Црвено вино 10 грама сецкан свеж ѓумбир 300 грама праски 1 кесичка Ванилин Шеќер Време за подготовка: 10 мин. Време за готвење: 20 мин. ПОДГОТОВКА: Виното сипете го во сад и загрејте го, па во него стопете го...
СТОПЛЕТЕ СЕ СО ВКУСНО ТОПЛО ЧОКОЛАДО

СТОПЛЕТЕ СЕ СО ВКУСНО ТОПЛО ЧОКОЛАДО

Потребни состојки 250 мл. млеко 1 лажица какао 25 гр. млечно чоколадо 1 лажица шеќер 2 лажици вода Малку ванила Припрема: Во тенџере на оган загрејте го какаото, шеќерот, водата и чоколадото. Оставете чоколадото и шеќерот да се растопат. Постојано мешајте за да не...