ПЕЧЕН КОМПИР ПИРЕ

ПЕЧЕН КОМПИР ПИРЕ

Овој интересен рецепт, освен што е вкусен, може да се приготвува и еден, па дури и двa дена порано. Сварете ги компирите, наредете ги во тава, завиткајте ги со пластична фолија и ставете ги во фрижидер. Кога ќе сакате топол оброк, наросете кашкавал, путер и лебни...
ЧОКОЛАДЕН ПЕПЕРМИНТ ДЕСЕРТ

ЧОКОЛАДЕН ПЕПЕРМИНТ ДЕСЕРТ

Без разлика дали имате 5 или 55 години, мора да признаете дека чоколадот секогаш котира високо на Вашата агенда… Со овој едноставен рецепт, ќе ги остварите Вашите чоколадни желби. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 375 грама темно, растопено чоколадо 2 ½ шолји шеќер во прав 1 лажица...
САЛАТА СО КАРФИОЛ

САЛАТА СО КАРФИОЛ

Состојки: –          1 главица карфиол –          3 варени јајца –          1 кромид –          3 лажици сенф –          3 лажици јаболков оцет –          2 лажици копар –          зачин по вкус   Приготвување: Карфиолот поделете го на цветови, па варете го во...
КОЛАЧ СО СЛАНИНА И МЛАД КРОМИД

КОЛАЧ СО СЛАНИНА И МЛАД КРОМИД

КОЛАЧ СО СЛАНИНА И МЛАД КРОМИД Состојки: 200 гр брашно 100 гр путер 100 гр сирење 1 прашак за пециво 3 китки млад кромид 150 гр чадена сланина 3 лажици зејтин 2 лажици презли 4 јајца 2,5 дл павлака 100 гр кашкавал сол, бибер Приготвување: 1. Во соодветен сад се...
ПЕЧЕНА БЕЛА РИБА СО ЗЕЛЕНЧУК

ПЕЧЕНА БЕЛА РИБА СО ЗЕЛЕНЧУК

Компирите излупете ги, исечете ги на тркалца со дебелина од еден сантиметар и ставете ги во зовриена вода. Гответе ги многу кусо (2-3 минути), исцедете ги , а потоа ставете ги во огноотпорен сад и наросете ги со вегета. Додадете ги маслинките,исечканиот лук, доматите,...