ТЕСТЕНИНИ ВО СОС ОД МАСЛИНКИ

ТЕСТЕНИНИ ВО СОС ОД МАСЛИНКИ

Ако сте љубител на тестенините ова е вистинскиот избор за вас. Денес подгответе нешто вкусно, лесно и едноставно… За ова јадење ви се потребни 500 грама фусили (макарони, шпагети), 200-300 грама маслинки (исечкани), 1-2 главици кромид, 3-4 чешниња лук, 1-2 лаврови...
КРЦКАВИ КРЕКЕРИ СО КАШКАВАЛ

КРЦКАВИ КРЕКЕРИ СО КАШКАВАЛ

Потребни состојки: 2 лажици путер без сол, на собна температура 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан 1/3 шолја пармезан, ситно рендан 1/2 лажичка црвен пипер Малку чили 1/4 лажичка сол 1/2 шолја брашно 1 лажица ладна вода Подготовка: Ставете ги во поголем сад путерот, кој...
ОВА НЕ СТЕ ГО ПРОБАЛЕ ДОСЕГА: НЕМА ВЕЌЕ ВАРЕЊЕ И ПРЖЕЊЕ ЈАЈЦА!

ОВА НЕ СТЕ ГО ПРОБАЛЕ ДОСЕГА: НЕМА ВЕЌЕ ВАРЕЊЕ И ПРЖЕЊЕ ЈАЈЦА!

Ви пренесуваме нов, интересен начин на подготовка на јајца кој многу ќе ви се допадне. Се работи за сушење на жолчките кои потоа можете да ги употребите било каде. Вака подготвени јајца може да ви послужат на тост, да ги ставите во салата и да ги комбинирате  на други...
ПИРОШКИ ГОТОВИ ЗА САМО 15 МИНУТИ

ПИРОШКИ ГОТОВИ ЗА САМО 15 МИНУТИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 чаши (од 2 дцл) брашно (понекогаш и малку повеќе, зависи од типот на брашното) 2 лажици шеќер 1/5 лажиче сол 2 лажици сончогледово масло 500мл млеко (може да се загрее, а и не мора. Резултатот е ист) НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Прв чекор Сите состојки...
ПОЛНЕТИ ПИЛЕШКИ ШНИЦЛИ

ПОЛНЕТИ ПИЛЕШКИ ШНИЦЛИ

Подготовка Белото месо треба да се приготви за шницли и да се исчука. Потоа печурките треба да се исецкаат на мали парченца и да се пржат со многу малку масло за пржење. Кога ќе омекнат, ставете ги и јајцата, заедно со сол и бибер и направете кајгана. Шунката треба да...