ТРИК ЗА ПОДГОТВУВАЊЕ СЛАНИНА

ТРИК ЗА ПОДГОТВУВАЊЕ СЛАНИНА

Крцкаво, а се топи во уста!  Џон Куцурис, сопственик на ресторанот „Грчка вечера“, за оваа прилика открива како да се добие совршено крцкава сланина која ќе се топи во устата. Првиот  чекор за добивање ваков крцкав специјалитет е сланината да се стави во тава и да се...
ПИЛЕШКО СО ШАФРАН

ПИЛЕШКО СО ШАФРАН

Вкусно, ново и интересно. Ако сакате малку да го смените вкусот на вашето секојдневие ова ви е одлична шанса. За пилешкото со шафран ќе ви биде потребно: 500 гр пилешки гради, шафран, сол, бибер, копар, масло за јадење. Начин на подготовка: Пилешките гради измијте ги...
Топ 5 јаткасти плодови кои ги препорачуваат нутриционистите: Кои се добри за диета, а кои за имунитет?

Топ 5 јаткасти плодови кои ги препорачуваат нутриционистите: Кои се добри за диета, а кои за имунитет?

Јаткастите плодови, поради високиот процент на здрави масти кои ги содржат, предизвикуваат подолго чувство на ситост и на тој начин можат да помогнат при губење на вишокот килограми. Пожелно е да се консумираат помеѓу оброците во комбинација со овошје, со цел да се...
ПИТА СО БРОКУЛИ И СИРЕЊЕ

ПИТА СО БРОКУЛИ И СИРЕЊЕ

Состојки: 3 лажици презла 4 јајца 1 1/4 шолја млеко 1/2 лажичка лут сос 1/4 лажичка сол свеж бибер во зрно 2 шолји исечкан тост леб (околу 2 парчиња, без кора) 250 гр брокули 2 лажички маслиново масло 4 парчиња Пекабеско сланина 1 главица сечкан кромид 150 гр моцарела...
ЌОФТИЊА ОД КИСЕЛА ЗЕЛКА И МЕЛЕНО МЕСО

ЌОФТИЊА ОД КИСЕЛА ЗЕЛКА И МЕЛЕНО МЕСО

Состојки:   450 гр мелено месо (најдобро мешано) 1 главица кромид 450 кисела зелка, добро исцедена 220 гр крем сирење 2 шолји зачинета презла 1 јајце Начин на подготовка: На масло пропржете исечкан кромид и мелено месо додека месото не биде убаво испржено (околу...