Охриѓанец е сопственик на еден од најдобрите 100 ресторани во САД

Охриѓанец е сопственик на еден од најдобрите 100 ресторани во САД

Ресторанот Crust на сопственикот Климе Ковачески, кој живее и работи во САД, а по потекло е охриѓанец, се наоѓа меѓу најдобрите 100 во Соединетите американски држави, според листата направена од специјализираниот веб сајт Open Table. Crust, кој всушност е ресторан за...
Студено ви е постојано? Забрзајте ја својата циркулација со овие зачини

Студено ви е постојано? Забрзајте ја својата циркулација со овие зачини

Најбрзо ќе се згреете, така што ќе ја забрзате својата циркулација. Тоа се постигнува на различни начини – вежбање, одење, домашни работи,но и исхрана. Можат многу да помогнат топлите супи, напитоци, но и одредени зачини. Рузмарин Оваа билка, свежа или сува, можете да...
ПОЛНЕТИ ФРАНЦУСКИ ЛЕПЧИЊА

ПОЛНЕТИ ФРАНЦУСКИ ЛЕПЧИЊА

Ако се ближи вашиот роденден или планирате забава, тогаш направете си полнети француски лепчиња. Идеална закуска која нема да ви одземе многу време и дефинитивно е совршена за домашни забави. Можете сами да одберете намирници со кои ќе ги подготвите овие сендвичи или...
КРОКЕТИ ОД ГРАШОК И ПИЛЕШКИ СТЕК!

КРОКЕТИ ОД ГРАШОК И ПИЛЕШКИ СТЕК!

Пилешкиот стек ставете го во тенџере со вода и додајте ги коцката за супа, рузмаринот, мајчината душичка, малку сол и црн пипер. Истото се остава да се свари додека не омекне. На крај се додава и грашокот и се вари 5 минути. Пилешкиот стек се сече на помали парчиња....
СВИНСКИ БУТ СО ПИВО

СВИНСКИ БУТ СО ПИВО

Потребни состојки 1 свински бут 1 пиперка 100 гр. морков 500 гр. праз 1 лук Сол и црн пипер Масло за јадење ½ литар пиво Припрема: Исечете мали вдлабнатинки во месото и ставете внатре по многу мало парченце лук, па целиот бут пропржете го на врело масло и оставете го...