РИЖОТО ОД ЦВЕКЛО

РИЖОТО ОД ЦВЕКЛО

Состојки: •    2 пачиња кромид •    1 чешне лук •    4 парчиња варено цвекло •    1 литар супа од пилешко месо или супа од зеленчук (без тестенини) •    350гр. ориз •    2дл. суво бело вино •    4лажици рендан пармезан •    25гр. путер •    Сол •    Бибер свежо мелен...
ПИРОШКИ СО СИРЕЊЕ И ШУНКА

ПИРОШКИ СО СИРЕЊЕ И ШУНКА

Потребни состојки: 4 јајца 4 дл. јогурт 4 дл. млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 4 лажици сол 900 гр. брашно 300 гр. сирење 300 гр. шунка Масло за јадење Припрема: Ставете го квасецот и шеќерот во млекото и почекајте квасецот да стаса. Во посебен сад ставете го брашното,...
КОЛАЧИЊА СО ФСТАЦИ И СУВИ ЗРЕЛИ СМОКВИ

КОЛАЧИЊА СО ФСТАЦИ И СУВИ ЗРЕЛИ СМОКВИ

Потребни состојки: 150 гр. ситно сецкани фстаци 100 гр. сецкани суви зрели смокви 100 гр. путер 1 лажичка екстракт од ванила 1 јајце 300 гр. брашно Припрема: Во блендер ставете го путерот и смоквите и миксирајте се додека не добиете кремаста смеса. Додадете го јајцето...
НЕОБИЧНА БОГАТА ПИЦА

НЕОБИЧНА БОГАТА ПИЦА

Потребни состојки: За тесто: 120 гр. брашно 150 мл. вода 4 лажици маслоново масло 1 лажичка сол За фил: 200 гр. мешани печурки: шампињои, питаки, вргањ…) 200 мл. млеко 3 јајца 2 чешниња лук 2 лажици ситно сецкан власец 200 гр. гауда кашкавал 200 гр. овчи кашкавал 150...
ПИРЕ ОД КОСТЕНИ СО ШЛАГ И БАДЕМИ

ПИРЕ ОД КОСТЕНИ СО ШЛАГ И БАДЕМИ

Потребни состојки: 1 кг. Костени 40 гр. шеќер во прав 4 лажици шеќер во прав 50 гр. шеќер 100 гр. сецкани бадеми ½ кесичка ванилин шеќер ½ дл. рум шлаг Припрема: Измијте ги костените и ставете ги во тенџере на оган со вода да се сварат, околу половина час. Веднаш...