ПИРОШКИ СО ШУНКА И КАШКАВАЛ

ПИРОШКИ СО ШУНКА И КАШКАВАЛ

Подготовка: Замесете тесто од брашното, сварениот и испасиран компир, солта, жолчките, путерот, квасецот и топлото млеко. Потоа, тестото оставете го на страна, малку да отстои, а за тоа време подгответе го филот: шунката и кашкавалот исечете ја на ситни коцкички,...
ПИТА ОД БАЈАТ ЛЕБ И СИРЕЊЕ

ПИТА ОД БАЈАТ ЛЕБ И СИРЕЊЕ

Сирењето, јајцата, киселото млеко, јајцата и киселата вода измешајте ги и направете смеса од нив. Потоа на еден плех, наредете ги кришките леб па ставете од смесата, и повторете ја постапката така што последно ставено ќе биде смесата, но во помала количина. Одозгора...