СТУДЕНТСКА ТОРТА

СТУДЕНТСКА ТОРТА

Тесто: Пенасто се матат жолчките со шеќерот, се додаваат мелените ореви помешани со исчистеното суво грозје и изренданата кора од лимонот. Добро изматеното тесто се става во калап за печење претходно намачкан со путер и посипан со брашно. Се става да се пече на 180...
КОЛАЧ СО ТИКВА

КОЛАЧ СО ТИКВА

Состојки: 4 јајца 450 гр. тиква 350 гр. шеќер 200 мл. масло 420 гр. брашно 2 лажички прашок за пециво 2 лажички цимет 1 лажичка сол Прелив: 200 гр. крем сирење 100 гр. маргарин 400 гр. шеќер во прав 1 лажичка ванила Приготвување: Исчистете ја тиквата од семките и...
ТОПЕН КАШКАВАЛ ВО СЛАНИНА

ТОПЕН КАШКАВАЛ ВО СЛАНИНА

Изгледа толку вкусно колку што звучи. Затоа, следен пат кога ќе се мислите што да сервирате за мезе или како да го збогатите ручекот, искористете ја оваа идеја. Потребно ви е: Моцарела или било каков кашкавал исечкан на долги ленти Парчиња сланина Презла Јајце...
ПАШТЕТА ОД ТУНА

ПАШТЕТА ОД ТУНА

Паштетата од туна е совршен рецепт за ова ладно време која со својот вкус ќе не однесе со мислите во летните денови и ќе не потсети на мирисот на морето. Оваа паштета совршено оди со тазе домашен леб или крекери. Состојки: 300 грама туна 300 грама крем сирење 80 грама...
МЕДЕЊАЦИ

МЕДЕЊАЦИ

Состојки: 1kg остро брашно 250g путер 550g мелени ореви 550g ливадски мед 250g шеќер 2 јајца 20g цимет (2,3 лажички) 20g карамфилче (2,3 лажички) Начин на подготовка:  Сите горенаведени состојки ставете ги во пластичен сад и мешајте ги се додека не добиете хомогенa...