Сите ја правиме оваа грешка кога вариме пченка, го отстрануваме тоа што е најздраво

Сите ја правиме оваа грешка кога вариме пченка, го отстрануваме тоа што е најздраво

Малку се луѓето кои не го сакаат омилениот летен десерт  – варена пченка. Освен што е вкусна, популарната пченка е и многу здрава, но кога ја готвиме, сите правиме една грешка – од дршката ја отстрануваме пченкарната свила, оние “влакна” кои речиси невозможно е сите...
Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Овие грешки ги правите на работа ако јадете на биро, совети кои мора да ги знаете

Оброците на работното место се една од најголемите причини за внес на премногу калории, а со тоа и создавање вишок килограми. Преиспитајте ги своите навики за исхрана на работното место, а тоа ќе ви помогне да имате повеќе контрола врз она што го јадете. Носете своја...
Тројно уживање

Тројно уживање

Најубавиот колач во нова верзија. Бисквит: 6 лажици шеќер 50 мл масло 100 мл минерална вода 4 лажици, печени, мелени лешници 150 г брашно 1 кесичка прашок за печиво Крем: 600 мл млеко од соја или ориз (може и бадемово…) 10 лажици шеќер 2 кесички пудинг од ванила малку...
Ручек, идеален за зафатени домаќинки

Ручек, идеален за зафатени домаќинки

Толку вкусен ручек, а се прави за миг! СОСТОЈКИ: 500 гр пилешко филе 1 главица кромид 2 чешниња лук 2 зелени пиперки 2 домати сол бибер магдонос   НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Кромидот и лукот продинстајте ги на масло, потоа додајте пилешко. После десетина минути додајте...
Човек кој направил пресврт во кариерата на Новак: Му ставил кришка леб на стомакот и му кажал да ја испружи раката, а потоа започнале промените…

Човек кој направил пресврт во кариерата на Новак: Му ставил кришка леб на стомакот и му кажал да ја испружи раката, а потоа започнале промените…

Во врвниот спорт не е важна само моменталната технологија туку и голем број други работи кои го следат целиот процес на создавање на врвниот шампион како што се закрепнувањето, суплементацијата, менталниот тренинг, и на крајот – исхраната. Малкумина врвни спортисти...