Храна која ќе ви ја „убие“ желбата за цигари

Храна која ќе ви ја „убие“ желбата за цигари

Земањето додатоци со потекло од рибино масло, во форма на омега-3 масни киселини, може да ви помогне да ги оставите цигарите. Едно истражување на израелски научници, кои во текот на експериментот на пушачите им ги давале омега-3 масни киселини, покажало дека пушачите...
Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Ориганото ќe ви ги исчисти бeлите дробови од бактeрии, прашина и слуз

Прво, треба да знаете дека постојат многу нешта кои може да предизвикаат проблеми со дишните органи, како што се: алергии, астма, штетни микроорганизми, па дури и вдишување на различни загадувачи. Најчестите симптоми и знаци кои предупредуваат на респираторни проблеми...
Пита со месо: Тесто за 10 минути!

Пита со месо: Тесто за 10 минути!

Состојки: 2 јајца ½ лажичka сол  една шолја (250мл) јогурт  една  шолја брашно  1 лажиче сода бикарбона (или прашок за пециво) Фил:  300гр мелено месо (издинстано)  2-3 главици кромид (исечен на коцки)  сол и бибер по вкус Подготовка: Измешајте го јогурот и сода...
Медени срца

Медени срца

Состојки: За тесто: 500г Екстра бело брашно тип 400 250г мед 100г шеќер 150г маргарин 1 јајце 10г какао 2 мали лажички цимет 1 ќесичка прашок за печиво 100г ситно сечкани бадеми За филување: 2 пудинга од ванила ½ л млеко Подготовка: Медот, шеќерот и маргаринот се...
Намирници кои ќе ви помогнат на патот кон посакуваната тежина

Намирници кои ќе ви помогнат на патот кон посакуваната тежина

Јаткасти плодови Според текстот кој е објавен во списанието Food Technology, јаткастите плодови се нутритивно богати, погодни и обезбедуваат извонредна ситост, што укажува на фактот дека 23 бадеми содржат 129 калории вклучувајќи протеини, влакна, незаситени масти,...