Напиток кој топи килограми како луд

Напиток кој топи килограми како луд

Состојки: една лажичка јаболков оцет прст лута мелена пиперка сок и кора од еден лимон Подготовка: Истругајте ја лимоновата кора и полијте ја со 240 мл врела вода. После 10 мин додадете го сокот од лимон, јаболковиот оцет и мелената лута пиперка. Измешајте пред секоја...
Ледено кафе со вкус на ванила

Ледено кафе со вкус на ванила

Состојки: 30 мл еспресо 1 лажичка шеќер 100 мл млеко 2-3 коцки кршен мраз 2 топки сладолед од ванила Подготовка: Кафето и шеќерот ставете ги во еден сад и мешајте ги додека шеќерот не се стопи убаво. Во садот додадете го и млекото и повторно убаво промешајте. Кршениот...
Уникатен коктел со извонреден вкус: Како дома да си приготвите мохито со боровинки

Уникатен коктел со извонреден вкус: Како дома да си приготвите мохито со боровинки

Покрај лубеницата и сладоледот, на високите температури, совршен избор за освежување се и разните коктели. Со многу овошје, малку алкохол и коцки лед, тие знаат да бидат вистинско летно задоволство! Токму за денес ви приготвивме брз и лесен рецепт за уникатен коктел,...
Салата од просо, куркума и краставица

Салата од просо, куркума и краставица

Состојки 1 сецкана свежа краставица 100гр просо 1/2 лажиче куркума 1 лажиче ленено семе 100гр крем сир 2 лажици кисела павлака 1 лажица јогурт хималајска сол и бибер по вкус околу 300мл вода за варење на просото Подготовка Прво просото го ставаме во топла вода, во...
Никогаш нема да ослабете ако овие намирници ги ставите во оброците и салатите!

Никогаш нема да ослабете ако овие намирници ги ставите во оброците и салатите!

Здравите оброци се претвораат во масни калориски бомби. Во текот на летото, салатите се храна која нјамногу се користи. Тие се подготвуваат едноставно, не им треба сериозна термичка обработка, а и лесни се за варење. Покрај тоа, се сметаат за диетални, што ги прави...