Пилешко со тиквици – здрав и вкусен ручек

Пилешко со тиквици – здрав и вкусен ручек

Сосојки: 500 гр пилешко филе 3 тиквици Малку рендан ѓумбир Сол, бибер, вегета Малку масло 1 лажица пченкарно брашно 100 мл вода Подготовка: Исечкајте го пилешкото на лентички, посипете го со пченкарно брашно и промешајте. Додадете го месото во тава со загреано масло....
Чинија полна здравје – Диетална леќа со зеленчук

Чинија полна здравје – Диетална леќа со зеленчук

Состојки: 1 шолја леќа 1 шолја замрзната пченка 1 голем компир, исечкан на мали парчиња 4 моркови, исечкани 1 исечкан кромид 2 стапчиња целер, исечкан 1 шолја грашок 1 ½ шолја доматно пире 1 коцка од зеленчук (разматена во 3 шолји вода) Маслиново масло Сол, бибер и...
Шпагети со туна и брокула

Шпагети со туна и брокула

Состојки: 20г. брокула, исечена на парчиња 300 г шпагети 2 млади кромитчиња, исецкани 60 гисечкани зелени маслинки 2 супени лажици копар 200г. туна во конзерва Рендана кора и сок од 1 лимон 1 супена лажица маслиново масло Подготовка: Варете ги шпагетите во солена вода...
Моќта на храната: Девојката која се бори со болеста преку здрави рецепти

Моќта на храната: Девојката која се бори со болеста преку здрави рецепти

Ела Вудвард е типичен пример затоа дека здравата и правилна исхрана може да помогне враќање на виталноста на телото, па дури и во справувањето со тешките болести. Во септември 2011-та година на Вудвард и е дијагностициран Postural Tachycardia Syndrome, заболување кое...
Овие здрави намирници имаат повеќе масти и од крофните

Овие здрави намирници имаат повеќе масти и од крофните

Сите намирници имаат позитивни и негативни особини. Некои се полни со витамини и минерали, но често поседуваат некои други штетни состојки. Овие намирници содржат повеќе маснотии отколку една крофна (14г маст), но тоа не значи дека треба да ги отфрлите од исхраната....