Овие три намирници се најдобро “оружје“ во борбата против ракот

Овие три намирници се најдобро “оружје“ во борбата против ракот

Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – останатите се протеини од животинско потекло, житарици и масти. Следуваат трите најдобри „борци“ против рак. Брокули Глукозинолати кои се наоѓаат во брокулата на овој зеленчук му даваат лут вкус, но и ја...
Шримп (Ракчиња)

Шримп (Ракчиња)

Ова е мој испробан и одомакинет рецепт од пријателката Дубравка која навистина предложи солидно спремање на шримпот. Ако ја обожавате морската храна, пробајте и вие… Состојки 1/2 кгр. исчистен шримп (ракчиња) 1 поголема главица лук 5-6 лажици маслинов зејтин 50...
Направете сами домашен гвакамоле сос

Направете сами домашен гвакамоле сос

Сосот гвакамоле е веројатно најпознатиот оброк од авокадо и може да се јаде како сос или салата. Постојат различни рецепти за ова јадење, а еве еден одличен. Состојки: Едно авокадо ½ зелен лимон ½ лажичка сол ½ кромид 1 ½ лажичка свеж магданос или доколку можете да...
Пикантни тиквички

Пикантни тиквички

Многу вкусни и лесни за подготовка … Потребно е: 4 тиквички зелени и жолти 1 средно голема главица кромид 1/2 чаша (од 150 мл) ситно сецкан свеж копар 1-2 свежи чили пиперчиња 1 лажиче семе од синап 3 чешниња лук 1/2 чаша јаболков оцет 3/4 чаша вински оцет 1/3...
Слободно почестете се темно чоколадо: Еве кога и колку треба да јадете

Слободно почестете се темно чоколадо: Еве кога и колку треба да јадете

Руски експерти препорачуваат да се консумира половина црно чоколадо секој ден, но поделотворно е тоа да го правиме дење, оти тоа е висококалоричен производ што нè прави поенергични и попродуктивни, сметаат докторите. -Ако јадете темно чоколадо со удел на какао од...