Сoчно пилешко со кари и кромид! Прсти да излижете!

Сoчно пилешко со кари и кромид! Прсти да излижете!

Ова е познато иранско јадење, а оригиналот вклучува ореви (печени и мелени), кои можете да ги додадете и во вашето јадење. Можеби звучи чудно, но кромидот и калинката во комбинација со одбрани зачини даваат апсолутно неодолив вкус кој тешко се заборава… Уживајте!...
Кобна грешка на многу готвачи: Ако го правите ова со пилешкото месо, го ризикувате здравјето

Кобна грешка на многу готвачи: Ако го правите ова со пилешкото месо, го ризикувате здравјето

Свежото пилешко честопати е преполно со бактерии, како салмонела и хеликобактерии, а миењето со вода никако не помага да се ослободите од нив Пилешкото е еден од омилените видови месо во многу домови, но многу домаќинки прават една грешка при приготвувањето која може...
Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Потребни состојки: 400 гр компири Две лажици маслиново масло 4 пилешки батаци со карабатак 1 лажичка оригано Сол и бибер Рузмарин 200 гр фета сирење 30 маслинки 200 гр шери домати 1 лажица јаболков оцет   Начин на...
Пилешко во соја и мед, готово за 15 минути

Пилешко во соја и мед, готово за 15 минути

Иако во нашата кујна не е вообичаено мед да се додава во солени јадењеа, овој вкус ќе ве воодушеви. Кој пробал, знае. Потребни состојки: 2 лажици малсиново масло 600 гр пилешко бело месо сол и бибер по вкус 3 лажици мед 3 лажици соја сос 3 чешниња лук Подготовка: Во...
Предлог за лесна вечера: Печено пилешко со презла и пармезан

Предлог за лесна вечера: Печено пилешко со презла и пармезан

Се подготвува лесно, а ќе уживате во секој залак. Потребни ви се само неколку минути за подготовка на овој оброк. Состојки: Четири парчиња пилешко филе Сол и бибер по вкус 45 гр. презла 50 гр. рендан пармезан 50 гр. рендан пармезан Свеж магдонос Чешне лук Лажица сенф...
Пилешко на кинески начин

Пилешко на кинески начин

За сите љубители на кинеската кујна овој рецепт е идеален за неделен ручек. Потребни сосотјки: половина главица зелка, исечкана на ленти 1 главица кромид, исечкан на полумесечинки 2 парчиња морков, изрендани 1 мала главица брокула, расцветана 1 мало парче ѓумбир,...