Пилешко со тиквици – здрав и вкусен ручек

Пилешко со тиквици – здрав и вкусен ручек

Сосојки: 500 гр пилешко филе 3 тиквици Малку рендан ѓумбир Сол, бибер, вегета Малку масло 1 лажица пченкарно брашно 100 мл вода Подготовка: Исечкајте го пилешкото на лентички, посипете го со пченкарно брашно и промешајте. Додадете го месото во тава со загреано масло....
Пилешки крилца во сос од кашкавал- едноставен ручек за кој нема да потрошите многу време

Пилешки крилца во сос од кашкавал- едноставен ручек за кој нема да потрошите многу време

Пилешки крилца во со сос од кашкавал- ова е едноставен ручек за кој нема да потрошите многу време… Потребно е: 1 кг пилешки крилца околу 50 г рендан кашкавал 100 г неутрална павлака 1 јајце мелен сув зачин сол, бибер масло Подготовка: Крилцата посипете ги со мелениот...
Среќа за целото семејство – домашни пилешки ќебапчиња

Среќа за целото семејство – домашни пилешки ќебапчиња

Состојки: 500 гр мелено пилешко месо ( можете да го купите или само да го сомеете дома) 2 лажици павлака 150 гр. кашкавал 50 гр. пармезан 50 гр. сланина 3 лажици лебни трошки 2 лажици сечкан магдонос половина главица ситно сечкан кромид 1 јајце масло сол и бибер...
Палачинки со пилешко

Палачинки со пилешко

Состојки: 2 пилешки стека 250 гр грашок 120 гр мајонез 2 дл павлака 2 кисели краставички 1 морков презла сол и бибер Подготовка: Сварете го пилешкото месо и исецкајте го на ситни коцки. Обарете моркови и грашок. Потоа измешајте ги со мајонез, павлака и сецкани кисели...
Поховани палачинки со пилешко

Поховани палачинки со пилешко

Состојки: 8 палачинки, 250 грама пилешко, една лажица мешавина од сув зачин, 40 грама путер, 1 мускатно оревче, 4-5 кисели краставички, 1 пиперка, сол, бибер, 100 мл кисела павлака, масло за готвење. За поховање: 50 грама брашно, 2 јајца, 80 грама презли Подготовка:...
Пилешки ролнички со спањаќ

Пилешки ролнички со спањаќ

Состојки: 1/2 килограми пилешко филе 200 грама спањаќ 2 лажици брашно шоља млеко Подготовка: Сварете го спањакот и ситно исецкајте го, а потоа зачинете со сол и бибер. Пилешкото филе истенчете го кујнски чекан, посолете ставете бибер и премачкајте ги со бешамел сос...