ТУРЛИ ТАВА СО ПИЛЕШКО МЕСО

ТУРЛИ ТАВА СО ПИЛЕШКО МЕСО

Состојки: 500 гр пилешко месо 1 кромид печурки морков компир пиперка тиквица модар домат домат црвен пипер масло за готвење Начин на готвење Во тавче се пропржува сецканото на коцки пилешко месо (по желба може и свинско или телешко). Во подлабок сад со масло за...
ПИЛЕШКА ЕМПАНАДА

ПИЛЕШКА ЕМПАНАДА

Денес ви нудиме рецепт како направите такви мали пилешки емпанади кои веруваме дека ќе бидат вистински хит на следната ваша забава. Состојки: Смрзнато лиснато тесто 230 грама крем сирење 500 грама сварено бело пилешко месо 70 грама павлака 300 грама чедар сирење (или...
ПОЛНЕТИ ПИЛЕШКИ ШНИЦЛИ

ПОЛНЕТИ ПИЛЕШКИ ШНИЦЛИ

Подготовка Белото месо треба да се приготви за шницли и да се исчука. Потоа печурките треба да се исецкаат на мали парченца и да се пржат со многу малку масло за пржење. Кога ќе омекнат, ставете ги и јајцата, заедно со сол и бибер и направете кајгана. Шунката треба да...
ПИЛЕШКО СО ШАФРАН

ПИЛЕШКО СО ШАФРАН

Вкусно, ново и интересно. Ако сакате малку да го смените вкусот на вашето секојдневие ова ви е одлична шанса. За пилешкото со шафран ќе ви биде потребно: 500 гр пилешки гради, шафран, сол, бибер, копар, масло за јадење. Начин на подготовка: Пилешките гради измијте ги...
КРОКЕТИ ОД ГРАШОК И ПИЛЕШКИ СТЕК!

КРОКЕТИ ОД ГРАШОК И ПИЛЕШКИ СТЕК!

Пилешкиот стек ставете го во тенџере со вода и додајте ги коцката за супа, рузмаринот, мајчината душичка, малку сол и црн пипер. Истото се остава да се свари додека не омекне. На крај се додава и грашокот и се вари 5 минути. Пилешкиот стек се сече на помали парчиња....
ПРЖЕНО ПИЛЕШКО ВО МАСЛО ОД КИКИРИТКИ

ПРЖЕНО ПИЛЕШКО ВО МАСЛО ОД КИКИРИТКИ

Состојки: 12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци) 1 литар јогурт 1/2 главица кромид, ситно исечен 2 чешниња лук , згмечени и излупени 2 листа од ловор 4 лажички црвена сол 1 лажичка  црн бибер Малку Tabasco сос, доволно за да малку го обои...