ПИЛЕШКО СО ЗЕЛЕНЧУК

ПИЛЕШКО СО ЗЕЛЕНЧУК

Потребни состојки за 4 порции: 2 лажици масло од сусам 3 чешниња лук 2 парчиња пилешки гради 1 шолја сечкани моркови 1 шолја цветови брокула 2 шолји сварен ориз ½ шолја грашок 3 лажици соја...
Пилешко во маринада

Пилешко во маринада

Постојат многу варијации кога станува збор за маринирање на месо. Секогаш зачините може да ги адаптираме според она што го имаме дома или според вкусот. Најдобро е секоја маринада да стои со месото минимум 2 часа, за да се упијат сите мириси на зачините. И секогаш е...
Пилешко и зеленчук

Пилешко и зеленчук

Потребни состојки: моркови жолти пиперки црвен кромид брокула шери домати лук 3 парчиња пилешки стек маслиново масло мајчина душица сол, црн бибер, црвен пипер Начин на подготовка: Исечканиот зеленчук наредете го во тава за печење и посипете со маслиново масло, сол и...