Пилешка салата со ореви, мајонез и јогурт

Пилешка салата со ореви, мајонез и јогурт

Во текот на летото секогаш бираме лесни оброци, така што салатите се совршен избор за доручек, ручек и вечера. Овој рецепт ќе му се допадне на секој кој ќе го проба. Потребни состојки: 40 гр. сирови сецкани ореви 65 гр. мајонез 65 гр.  јогурт 2 лажички јаболков оцет ¼...
Пилешко на италијански начин

Пилешко на италијански начин

За подготовка на овој вкусен оброк потребен ви е околу половина час. Состојки: Лажица маслиново масло  20 гр. путер Четири помали парчиња пилешко филе Две чешниња лук 80 гр. сушени домати 80 милилитри бело вино 250 мл. павлака за готвење 125 мл. пилешки бујон 60 гр....
Предлог за ручек: Поховано пилешко со кашкавал

Предлог за ручек: Поховано пилешко со кашкавал

600 гр. пилешко бело месо прстофат лук во прав 1 лажица сецкан босилек 1 лажица сецкан магдонос 150 гр. кечап 3 јајца 1 лимон 100 гр. кашкавал 180 гр. презли 150 гр. брашно 500 гр. компири мешавина зачини оригано масло Подготовка:   Пилешкото исечете го како...
Рецепт за летен специјалитет: Пилешко печено во лубеница

Рецепт за летен специјалитет: Пилешко печено во лубеница

Ако ви е здодевно од класичното пилешко и сакате да пробате нешто ново – тогаш пробајте пилешко од лубеница. Со лажица извадете го „месото“ од лубеницата. Пилешкото зачинете го со сол и бибер, а потоа ставете цел лимон во пилешкото, лимонот издупете го со вилушка и...
Пилешки батачиња со кари

Пилешки батачиња со кари

Состојки: 4 пилешки батачиња две главички кромид павлака за готвење кари маслиново масло сол и бибер Подготовка: Месото и исецканиот кромид ги ставате во тенџере за варење на Цептер од 4,2 л и залијте со 1,5 шољи вода. Покријте со специјалинот капак „Syncro-Clik“....
Предлог за ручек: Поховано пилешко со кашкавал

Предлог за ручек: Поховано пилешко со кашкавал

Состојки: 600 гр. пилешко бело месо прстофат лук во прав 1 лажица сецкан босилек  1 лажица сецкан магдонос 150 гр. кечап 3 јајца 1 лимон  100 гр. кашкавал 180 гр. презли 150 гр. брашно 500 гр. компири мешавина зачини оригано масло Подготовка:   1. Пилешкото...