Вкусен и здрав: Направете си домашен кечап

Вкусен и здрав: Направете си домашен кечап

Љубител сте на кечапот и без него не може да помине ниту еден ваш оброк? Време е да направите домашен кечап, вкусен и здрав, без вештачки бои и конзерванси. За подготовка на домашниот кечап ќе ви биде потребно: 4 килограми мелени домати 200 грама шеќер 120 грама...
Науката потврди: Оревите го продолжуваат животот

Науката потврди: Оревите го продолжуваат животот

За долг, здрав и активен живот, во кујната или при рака, секогаш треба да се има – ореви. Ново истражување на Факултетот за јавно здравје при американскиот Универзитет на Минесота, коешто опфаќа повеќегодишни испитувања, посочува дека луѓето кои редовно јадат јаткасти...
Овие 4 намирници во есен имаат најдобар вкус

Овие 4 намирници во есен имаат најдобар вкус

Есенските плодови ги има на сите пазари и маркети, предизвикувајќи нe` со своите прекрасни бои, облици и мирис. Експертите ве советуваат дека намирниците е најдобро да ги консумирате во нивната сезона, а во есенските денови задолжително мора да уживате во овие...
Лесен ручек: Тиквички полнети со сирење

Лесен ручек: Тиквички полнети со сирење

Брз и едноставен ручек за целото семејство, особено во топлите, летни денови! Состојки: 3 тиквички 300 гр ситно сирење 1 јајце 1 лажичка сол маслиново масловички Тиквичките исчистете ги и издлабете ги. Измешајте ги сирењето и јајцата, посолете ги и наполнете ги...
Брз ЛЕТЕН ручек: Ако сакате витка линија, оваа храна е идеална за вас!

Брз ЛЕТЕН ручек: Ако сакате витка линија, оваа храна е идеална за вас!

Состојки: брокула – 100 гр кисело млеко сол – по вкус лук – четири парчиња Прелив: маслиново масло – две лажици пиперка – една кафена лажичка, рамна Подготовка: Исечете ја брокулата на мали цветчиња и бланширајте во топла солена вода 4-5 минути. Добро исцедете ја и...
Протеините се важни за мускулите додека старееме: Најмногу ги има во овие намирници

Протеините се важни за мускулите додека старееме: Најмногу ги има во овие намирници

Протеинот е макронутриент одговорен за градење мускули и обезбедување енергија. Количината на протеини што треба да се консумира на дневна основа зависи од полот, возраста и начинот на живот. Според веб-страницата „Health Harvard“, премногу протеини може да бидат...