Листа на најздрави салати

Листа на најздрави салати

Салатите се многу здрав оброк, но дали знаевте дека некои се сепак подобри за вашиот организам од другите благодарение на нутриентите кои ги содржат. Зависно од количината на здрави состојки како, на пример, влакна, протеини, калциум, железо, рибофлавин, витамини или...
Која е вистинската намирница што ќе ве разбуди?

Која е вистинската намирница што ќе ве разбуди?

Декстрозата дава брзо задоволство за оние кои ги погодува замор, такашто моментално им обезбедува шеќер кој ја зголемува количината на енергија и помага за концентрацијата, но стручњаците предупредуваат дека е тој ефект лажен, па затоа како замена препорачуваат да се...
Ова овошје мора да го јадете: Можат да спречат цироза, одлични се за панкреасот и помагаат при слабеење

Ова овошје мора да го јадете: Можат да спречат цироза, одлични се за панкреасот и помагаат при слабеење

Ако некое овошје е познато, а толку занемарено, тогаш е тоа крушата. Но таа е најдобра намирница за панкреасот, кој исто така сме склони да го занемариме. Преоптоварениот панкреас најдобро се смирува со круша. Крушите се и рајско овошје за црниот дроб затоа што го...
Сите ја правиме оваа грешка кога вариме пченка, го отстрануваме тоа што е најздраво

Сите ја правиме оваа грешка кога вариме пченка, го отстрануваме тоа што е најздраво

Малку се луѓето кои не го сакаат омилениот летен десерт  – варена пченка. Освен што е вкусна, популарната пченка е и многу здрава, но кога ја готвиме, сите правиме една грешка – од дршката ја отстрануваме пченкарната свила, оние “влакна” кои речиси невозможно е сите...
Овие три намирници се најдобро “оружје“ во борбата против ракот

Овие три намирници се најдобро “оружје“ во борбата против ракот

Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – останатите се протеини од животинско потекло, житарици и масти. Следуваат трите најдобри „борци“ против рак. Брокули Глукозинолати кои се наоѓаат во брокулата на овој зеленчук му даваат лут вкус, но и ја...
Шримп (Ракчиња)

Шримп (Ракчиња)

Ова е мој испробан и одомакинет рецепт од пријателката Дубравка која навистина предложи солидно спремање на шримпот. Ако ја обожавате морската храна, пробајте и вие… Состојки 1/2 кгр. исчистен шримп (ракчиња) 1 поголема главица лук 5-6 лажици маслинов зејтин 50...