Само за вистински гурмани – ребра во сладок сос со компири

Само за вистински гурмани – ребра во сладок сос со компири

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Зачинете ги ребрата со сол и бибер. На среден оган загрејте малку маслиново масло во тава за печење, додадете ги зачинетите ребра и потоа пржете ги 5 – 10 минути или додека не добијат златна боја од сите страни. Додадете...
Печени сарми во павлака

Печени сарми во павлака

Малку поинаква подготовка на сарма од кисела зелка. Потребно е: 1,5 кг мелено месо 250 гр чадена сланина 200 гр ориз 2 главици кромид 20-30 листови кисела зелка 1,5 кг кисела зелка сецкана на ленти 1,5 л павлака за готвење 1,5 лажиче сол 1 лажиче бибер 2 лажичиња...
Совршен појадок кој се состои само од неколку компири, кашкавал и сланина

Совршен појадок кој се состои само од неколку компири, кашкавал и сланина

Вкусните крокети од компир, со стопен кашкавал во средина и слој крцкава сланина изгледаат фантастично. Иако звучи комплицирано, овој специјалитет ќе го направите за помалку од половина час. За овој необично сочен ручек потребни ви се следниве состојки: Варени компири...
Одлична идеја за денешниот ручек: Сос со печурки и вино за кременадли

Одлична идеја за денешниот ручек: Сос со печурки и вино за кременадли

Вкусен сос со печурки за месо. СОСОТЈКИ: 300 гр. шампиеони 1 чаша бело вино 4 лажици брашно 4-5 лажици маргарин индиско оревче, сол и црвен пипер ПОДГОТОВКА: Се мијат шампињоните се сечат ситно, се ставаат во сад со тро шолји зовриена вода и вино и црвен пипер. Се...
Мирисот на чомлекот

Мирисот на чомлекот

Недела, ручек време, 12 часот. Кај баба ми и дедо ми секогаш рано се ручаше. За нив денот почнуваше многу рано, па и ручекот беше околу пладне. Масата е поставена за 12 луѓе. Осум возрасни и четири деца. Денеска на менито има Чомлек. Мммммм, возрасните тријат раце,...
ТРИК ЗА ПОДГОТВУВАЊЕ СЛАНИНА

ТРИК ЗА ПОДГОТВУВАЊЕ СЛАНИНА

Крцкаво, а се топи во уста!  Џон Куцурис, сопственик на ресторанот „Грчка вечера“, за оваа прилика открива како да се добие совршено крцкава сланина која ќе се топи во устата. Првиот  чекор за добивање ваков крцкав специјалитет е сланината да се стави во тава и да се...