Солена пита со сирење и шунка: Без кори, без мака, а една состојка ѝ дава посебен вкус

Солена пита со сирење и шунка: Без кори, без мака, а една состојка ѝ дава посебен вкус

Ако сте останале без идеи со што да го започнете денот, а обожавате меки домашни колачи, ова особено ќе ви се допадне. Доколку сакате да подготвите брза и едноставна пита, а немате кори или не сте расположени да ги премачкувате и виткате, оваа варијанта е погодна...
Германска пица: Омилениот рецепт на нацијата со шунка, павлака и лук

Германска пица: Омилениот рецепт на нацијата со шунка, павлака и лук

Ќе најдете германски минипици со кисела павлака и кромид со потекло од Баден-Виртемберг наречени dinnete, dinnele, dinnede или dünnele. Често се подготвуваат за време на карневали, но можат да се најдат и на германските трпези во текот на целата година. Dinnete се...
Најлесниот рецепт за доручек од лиснато тесто со кој ќе заборавите на пекарите

Најлесниот рецепт за доручек од лиснато тесто со кој ќе заборавите на пекарите

Лиснатото тесто можете да го направите сами, или да си ја скратите маката и да купите готово тесто кое ви овозможува да го наполните со солени и слатки филови. Состојки: 1 пакетче лиснато тесто 100 грама бри сирење 50 грама џем од шумско овошје растително масло за...
Меко тесто полнето со павлака кое мириса на ванила

Меко тесто полнето со павлака кое мириса на ванила

Појадокот во Италија честопати вклучува капучино и слатки, меки колачи кои обично варираат во зависност од регионот, а во Рим ќе наидете на неверојатно маритоцо. Ова слатко пециво полнето со слатка павлака што мириса на ванила се подготвуваше со децении во Италија, а...
Сите полудеа по овој син леб: Еве како да го направите, има чуден изглед и одличен вкус (ВИДЕО)

Сите полудеа по овој син леб: Еве како да го направите, има чуден изглед и одличен вкус (ВИДЕО)

За овој производ и не ви треба премногу материјал. А толку е уникатен што кога ќе го направите ќе се гордеете како да сте направиле некој врвен рецепт. Состојки : 3 белки од јајца 3 лажички шеќер боја за колачи брашно ванилин шеќер Подготовка: Белките од јајца...
Само за љубителите на мексиканската кујна – гурмански енчилади

Само за љубителите на мексиканската кујна – гурмански енчилади

Доколку уживате во мексиканската кујна, овој рецепт е вистинскиот избор за вас. Вистинско задоволство за непцата. Состојки: 12 тортиљи Сос од домати 2 лажици масло 1 главица кромид 1 чешне лук 1 пиперка 400 гр. домати Малку магдонос 1-2 лажици лимонов сок 1 лажица...