ХИТ БРЗА ПИТА БЕЗ БРАШНО: Идеално за доручек или за вечера

Фев 25, 2023 | Пити и тесто

Состојки:

120 гр мелена овесна каша
2 јајца
150 гр ситно сирење
1 лажичка маслиново масло
половина прашок за пециво
Хималајска сол
200 мл јогурт
2 грста сецкан беби спанаќ

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, истурете ги во плех обложен со хартија за печење, посипете малку сусам и печете на 180 °C додека не порумени.

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја. Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути. Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш...

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Топли и вкусни пирошки со месо за совршен почеток на денот

Со доаѓањето на студените денови се менува и кујната, па еве идеја да подготвите нешто вкусно што ќе ви ги стопли и душата и телото. Меки пирошки совршени за појадок и почеток на денот. Може да ги полните со фил по ваша желба, а денешната идеја е да се полнети со...

Воздушести, меки и неодоливи: Мини палачинки со сирење готови за час (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Воздушести, меки и неодоливи: Мини палачинки со сирење готови за час (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Ако немате идеја што да подготвите наутро – ви претставуваме брз рецепт на кој нема да можете да му одолеете Во палачинките уживаат сите генерации, а на високи температури тешко е да се застане покрај врел шпорет и да се пржи. Затоа ви претставуваме рецепт за мини...