Кралицата на сите пити се прави од готови кори: Полна со фил, мека и вкусна, едноставно совршена

Апр 2, 2024 | Пити и тесто

Ова е совршена идеја за вечера, па и доколку не сте вешти во правењето пити, овој рецепт од вас ќе направи да бидете експерт.

Ова е совршена идеја за вечера, па и доколку не сте вешти во правењето пити, овој рецепт од вас ќе направи да бидете експерт.

Состојки:

  • 500 грама готови кори
  • 6 јајца;
  • 30 милилитри кисела вода;
  • 100 милилитри масло;
  • 200 милилитри млеко;
  • 3 лажици гриз;
  • 1 лажица прашок за печиво;
  • 1 лажичка сол;
  • 250 грама сирење;
  • 1 павлака.

Подготовка:

Во еден сад изматете ги јајцата, киселата вода, млекото, маслото, гризот, брашното и прашокот за печиво, но и солта. Во друга чинија изматете го сирењето, павлаката и три јајца.
Секоја кора премачкате ја со мешавината од јајцата и гризот, а потоа со филот од сирење, па замотајте и ставете ги корите во тепсија.
Кога ќе ги потрошите сите кори и филот, премачкајте ја питата со смесата од јајца и гриз.
Печете во рерна на 200 степени Целзиусови околу 45 минути.
На здравје!

Ова е рецепт за најдобрите здрави палачинки

Ова е рецепт за најдобрите здрави палачинки

Палачинките се еден од оние десерти кои би можеле да ги јадеме секој ден и не би се пожалиле дека често се на „менито“. Доколку и самите ги сакате, можеби е време да ги смените класичните и да пробате поздрава верзија во која ќе уживате без каење. Состојки: 1 морков...

Без квасец и чекање да нарасне, од 4 состојки: Најдобар рецепт за интегрален леб кој можете да го јадете и ако сте на диета

Без квасец и чекање да нарасне, од 4 состојки: Најдобар рецепт за интегрален леб кој можете да го јадете и ако сте на диета

Се прави за еден час, а во неговата свежина можете да уживате до 7 дена, доколку можете да одолеете да не го јадете.Ако сте се здебелиле во текот на зимата и сега барате начин да го намалите внесот на калории, ќе започнете со елиминирање на белото брашно. Се прави за...

Вкусни солени палачинки без брашно, млеко и јајца: Направете ги од вода и уште една состојка

Вкусни солени палачинки без брашно, млеко и јајца: Направете ги од вода и уште една состојка

Палачинките се старомоден деликатес кој се прави од состојки кои секоја домаќинка ги има дома. Може да бидат солени, слатки, пржени… Доколку сакате да ги јадете, ви носиме евтин рецепт за кој се потребни само три состојки. Палачинките се прават без брашно, млеко,...

Заборавете на сите други рецепти: Ова е најдобрата смеса за палачинки!

Заборавете на сите други рецепти: Ова е најдобрата смеса за палачинки!

Подготовката на смесата за палачинки треба да биде една од наједноставните потфати во кујната, но колку и да изгледа едноставна подготовката на смесата, има чести дискусии за мали трикови што ќе обезбедат меки и вкусни палачинки. Овие трикови обично се поврзани со...