Без квасец и јајца, готови за 15 минути: Рецепт за домашни КРОФНИ кои се топат во устата

Мај 9, 2023 | Македонска Кујна, Пити и тесто

Ако размислувате со што да се почестите по напорен ден на работа, имаме идеја.
Овие домашни крофни имаат вкус исто како оние од пекарницата, а одличната работа е што можете да ги направите дома за само 15 минути.
Една мерка ќе направи 35 крофни, па размислете веднаш да направите двојна мерка.

Состојки:

  • 1 1/4 чаши брашно
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 1/4 лажичка сол
  • 1/2 чаша матеница
  • 1/4 чаша шеќер
  • 3 лажици стопен путер
  • 3-4 чаши масло за пржење

Подготовка:

Во средна чинија измешајте ги сувите состојки: брашното, шеќерот, прашокот за пециво и солта.
Посебно изматете ги матеницата и стопениот путер.
Во садот со сувите состојки истурете ја смесата со матеницата и путерот и измешајте додека не се соединат.
Кога ќе го измесите тестото, крофните треба да бидат колку 1/2 лажица. Од тестото што сте го извадиле направете топка, па ставете ја да се пржи.
Пржете ги на врело масло додека не поруменат, па превртете ги и повторно пржете ги додека не поруменат од другата страна.
Ставете ги на салфетка за да се впијат маснотиите, а потоа валкајте ги во шеќер.

 

 

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Рецепт за полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со неверојатниот вкус

Вкусно и визуелно многу привлечно јадење – полнетите печени домати се вистинска рапсодија на вкус, боја и арома, а сите ќе уживаат во оваа комбинација. Кускусот е храна која се добива од здробена тврда пченица и е многу популарна храна во кујните на арапските земји....

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Без кори, ги мешате сите состојки и ја ставате во плех: Едноставен рецепт за шпанска пита кој на сите им успева од прва

Доколку сакате брзи, солени пикантерии тогаш овој рецепт ќе ве купи на прво залче. Кога станува збор за пикантериите во омилените се вбројуваат питата, мафините, кифличките, но и шпанската пита за која многумина велат дека е совршен спој на најубавите состојки....

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Сите сакаме да го јадеме, а знаеме дека е калоричен: Има една тајна за да направите здрав и вкусен помфрит

Помфритот е идеален додаток за хамбургери или друго месо на скара. Сепак, многу луѓе го јадат и како главно јадење, со малку салата. Но, поради начинот на подготовка кој бара пржење во големи количини масло, помфритот е меѓу намирниците кои воопшто не се најздравиот...

Одлична идеја за лесен ручек: Печурки полнети со пилешко и спанаќ

Одлична идеја за лесен ручек: Печурки полнети со пилешко и спанаќ

Вкусен оброк за 45 минути. Нема кој не ги сака полнетите печурки, а ние ќе ви предложиме одличен рецепт за вкусна пролетна варијација на ова јадење. Состојки: 300 гр. шампињони 150 гр. пилешко бело месо, сечено на ситно коцки 70 гр. рендан кашкавал 150 гр. спанаќ Мала...