Колач со мед и круши

Колач со мед и круши

Потребно е: 3 големи тврди круши 1/4 чаша (1 чаша = 200 мл) путер 1/4 чаша мед за тестото: 1/2 чаша путер (на собна температура) 1/4 чаша маслиново масло 1/2 чаша мед 1/3 чаша кафеав шеќер 2 лажичиња прашок за пециво 2 лажичиња екстракт од ванила 1/2 лажиче сол 1/2...
Рецепт на денот: Рендани тиквици со сирење во рерна

Рецепт на денот: Рендани тиквици со сирење во рерна

Вкусно јадење, готово за миг! СОСТОЈКИ: 1 кг тиквици 200 гр сирење 2 лажици презла 2 лажици маслиново масло лук сол сув зачин 1 јајце НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Исчистете ги тиквиците и крупно изрендајте ги. Посолете ги и оставете ги да се исцедат. Скршете едно јајце,...
Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Меки и полни меурчиња: Пржени лепчиња со кисела вода

Направете вкусен појадок или вечера, рецептот кој не излегува од мода. СОСТОЈКИ: неколку парчиња леб 2 јајца 100 мл. кисела вода 3 лажици брашно сол и масло ПОДГОТОВКА: Се сече лебот на кришки, се двојат белките од жолчките. Се матат белките во снег, а жолчките со...
Солен колач со спанаќ и павлака

Солен колач со спанаќ и павлака

Вкусен солен колач со спанаќ и сирење. Состојки: 300 гр. спанаќ 3 јајца 200 мл. павлака за готвење 250 гр. брашно 1 прашок за пециво 3 лажици масло 1 лажиче сол 50 гр. сирење Подготовка: Се мие спанаќот и се чисти, па се бланшира со вода. Се цеди и суши. Се матат...
Ручек, идеален за зафатени домаќинки

Ручек, идеален за зафатени домаќинки

Толку вкусен ручек, а се прави за миг! СОСТОЈКИ: 500 гр пилешко филе 1 главица кромид 2 чешниња лук 2 зелени пиперки 2 домати сол бибер магдонос НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Кромидот и лукот продинстајте ги на масло, потоа додајте пилешко. После десетина минути додајте...