Намаз од печени црвени пиперки и фета сирење

Намаз од печени црвени пиперки и фета сирење

Потребно е: 4 големи печени црвени пиперки 75 гр фета сирење 1 чешне лук 2 лажици маслиново масло прстофат свежо (или суво) оригано малку сол (ако сирењето не е многу солено) маслиново масло Подготовка: – Испечете ги пиперките, излупете ги и исчистете ги од семките....
Лесно е и брзо: Ред тиквички, шунка и кашкавал

Лесно е и брзо: Ред тиквички, шунка и кашкавал

Подготовка: 3 средни тиквички 3-4 јајца 100 гр. брашно 150 гр. шунка 200 гр. кашкавал 180 гр. кисела павлака сол вегета бибер Подготовка: Тиквичките се лупат и се сечат по должина, па се ставаат во цедалка со сол. Така се остава 30 минути. Се цедат, па се валкаат во...
Лесна торта без шеќер, брашно, млеко и путер

Лесна торта без шеќер, брашно, млеко и путер

Оваа торта се подготвува брзо и лесно, вкусна е, здрава и погодна за дијабетичари и оние кои се на безглутенска исхрана. Состојки: 1 шолја од 250 ml ореви 1 шолја овошје (најдобро ситно шумско овошје, од типот на капини, малини, рибизли) 1 лажичка печиво 3 јајца Малку...
Ориз со печурки и зеленчук

Ориз со печурки и зеленчук

Состојки: 2 шолји ориз 800g свежи печурки 1 главица кромид 500g спанаќ Зелена пиперка Црвена пиперка Жолта пиперка Масло Суви зачини Подготовка: Пропржете ги печурките заедно со кромидот на врело масло, а спанаќот и оризот варете ги во посебен сад. Кога ќе завршите со...
Ова е најздравата исхрана на светот

Ова е најздравата исхрана на светот

Дознајте кои намирници би требало да ги јадете, но и кои намирници треба да ги избегнувате за да бидете здрави и вити како луѓето кои живејат околу Средноземното море. Медитеранската исхрана воглавно се фокусира на внесување на маслиново масло како важен извор на...