Крем чорба од спанаќ, вкусна и здрава

Крем чорба од спанаќ, вкусна и здрава

Состојки: 1/2 кг спанаќ 2 компири 2 кромид 3 чешниња лук 1 јајца 3 лажици павлака малку масло сол по вкус 1 шолја млеко 1 лажица брашно Подготовка: Спанаќот исчистете го, сварете го во солена вода и исцедете го. Заедно згответе ги компирите, кромидот и лукот....
Супата која Грците ја обожаваат: Рецепт за фантазија од пилешко и жолчки од јајца со лимон

Супата која Грците ја обожаваат: Рецепт за фантазија од пилешко и жолчки од јајца со лимон

Авголемоно е грчки сос направен од густин, јајца и лимон, а своето име го дели со фината пилешка супа што служи како основа. Идеален е за подготовка кога имате вишок на печено или варено пилешко, а ви се јаде нешто брзо подготвено, топло и неодоливо на лажица....
Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Оваа супа ќе ви помогне да се ослободите од проблемите со стомакот и болката во желудникот. Освен тоа, ќе уживате во нејзиниот прекрасен вкус. Потребни состојки 300 гр. свежи шампињони 1 главица лук 1 мал морков 1 чаша млеко 1.5 дл павлака за готвење сол бибер...
Крем чорба од брокули и компири

Крем чорба од брокули и компири

Подготовка: Брокулата убаво измијте ја и поделете ја на цветчиња. Компирите излупете ги и исецкајте ги на коцкички. Сипете 1 л вода во еден подлабок сад, посолете и ставете го садот на рингла. Кога водата ќе почне да вре ставете неколу цветчиња брокула и варете ги 3...
Чорба од вргањ

Чорба од вргањ

Хранлива, кремаста и многу вкусна … Потребно е: 1 главица кромид 2-3 лажици масло 300 гр свежи печурки вргањ 2 компири 1 поголем морков 1 лажица мелен сув зачин 1 чешне лук бибер естрагон во прав 100 мл бело вино 700 мл вода 100 мл кисела павлака магдонос Подготовка:...
Најпопуларната зимска диета: Јадете чорба кога сакате, а за 7 дена губите 5 килограми!

Најпопуларната зимска диета: Јадете чорба кога сакате, а за 7 дена губите 5 килограми!

Исхрана што ќе ви го прочисти целиот организам Ова е една од најпопуларните диети на Интернет. Ја викаат зелка-диета, диета на Мејо клиниката или болничка диета. Како и да ја викате, се држи седум дена, за време на кои може да симнете пет килограми. Еве како се...