Крем чорба од спанаќ, вкусна и здрава

Мај 10, 2023 | Супи и Чорби

Состојки:

  • 1/2 кг спанаќ
  • 2 компири
  • 2 кромид
  • 3 чешниња лук
  • 1 јајца
  • 3 лажици павлака
  • малку масло
  • сол по вкус
  • 1 шолја млеко
  • 1 лажица брашно

Подготовка:

Спанаќот исчистете го, сварете го во солена вода и исцедете го. Заедно згответе ги компирите, кромидот и лукот. Спанаќот, компирот и кромидот испасирајте ги во блендер.

На масло пропржете го брашното, па истурете ја водата во која се свариле компирите и кромидот. Додадете го пасираниот зеленчук, посолете и варете околу 15 минути.

Јајцето се мати со млекото, се додаваат една или две лажици чорба, се матат, па се зачинува чорбата со него. Гответе уште пет минути, па кога ќе биде готова супата, додадете и павлака и послужете.

Супата која Грците ја обожаваат: Рецепт за фантазија од пилешко и жолчки од јајца со лимон

Супата која Грците ја обожаваат: Рецепт за фантазија од пилешко и жолчки од јајца со лимон

Авголемоно е грчки сос направен од густин, јајца и лимон, а своето име го дели со фината пилешка супа што служи како основа. Идеален е за подготовка кога имате вишок на печено или варено пилешко, а ви се јаде нешто брзо подготвено, топло и неодоливо на лажица....

Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Оваа супа ќе ви помогне да се ослободите од проблемите со стомакот и болката во желудникот. Освен тоа, ќе уживате во нејзиниот прекрасен вкус. Потребни состојки 300 гр. свежи шампињони 1 главица лук 1 мал морков 1 чаша млеко 1.5 дл павлака за готвење сол бибер...

Крем чорба од брокули и компири

Крем чорба од брокули и компири

Подготовка: Брокулата убаво измијте ја и поделете ја на цветчиња. Компирите излупете ги и исецкајте ги на коцкички. Сипете 1 л вода во еден подлабок сад, посолете и ставете го садот на рингла. Кога водата ќе почне да вре ставете неколу цветчиња брокула и варете ги 3...

Чорба од вргањ

Чорба од вргањ

Хранлива, кремаста и многу вкусна … Потребно е: 1 главица кромид 2-3 лажици масло 300 гр свежи печурки вргањ 2 компири 1 поголем морков 1 лажица мелен сув зачин 1 чешне лук бибер естрагон во прав 100 мл бело вино 700 мл вода 100 мл кисела павлака магдонос Подготовка:...