Работничка диета ги топи килограмите: Се држи седум дена и нема да бидете гладни!

Работничка диета ги топи килограмите: Се држи седум дена и нема да бидете гладни!

Работничката диета е осмислена во 1985 година, кога една американска компанија одлучила да ги охрабри и да им помогне на своите работници да водат поздрав живот и да го изгубат вишокот килограми. Како што осмислиле творците, според планот на оваа диета би требало да...
Кето диета: Пет вкусни рецепти за ручек

Кето диета: Пет вкусни рецепти за ручек

Кето диетата, односно начин на исхрана, подразбира намалување или целосно исклучување на јаглехидратите од вашето мени. Целта на ваквиот начин на исхрана е по одреден период вашето тело да се претвори во „машина за согорување масни наслаги“. Составувањето на неделно...
Лошите диети посмртоносни од цигарите

Лошите диети посмртоносни од цигарите

Според најновите истражувања, лошата диета е прогласена за „полоша од пушењето“, заедно со виното, содата, како и со неактивниот, „седечки“ живот.   Еден од пет смртни случаи годишно или вкупно 11 милиони во светот, се последица од неправилната исхрана, пишува NY...
Напиток кој топи килограми како луд

Напиток кој топи килограми како луд

Состојки: една лажичка јаболков оцет прст лута мелена пиперка сок и кора од еден лимон Подготовка: Истругајте ја лимоновата кора и полијте ја со 240 мл врела вода. После 10 мин додадете го сокот од лимон, јаболковиот оцет и мелената лута пиперка. Измешајте пред секоја...
Никогаш нема да ослабете ако овие намирници ги ставите во оброците и салатите!

Никогаш нема да ослабете ако овие намирници ги ставите во оброците и салатите!

Здравите оброци се претвораат во масни калориски бомби. Во текот на летото, салатите се храна која нјамногу се користи. Тие се подготвуваат едноставно, не им треба сериозна термичка обработка, а и лесни се за варење. Покрај тоа, се сметаат за диетални, што ги прави...
Намирници кои ќе ви помогнат на патот кон посакуваната тежина

Намирници кои ќе ви помогнат на патот кон посакуваната тежина

Јаткасти плодови Според текстот кој е објавен во списанието Food Technology, јаткастите плодови се нутритивно богати, погодни и обезбедуваат извонредна ситост, што укажува на фактот дека 23 бадеми содржат 129 калории вклучувајќи протеини, влакна, незаситени масти,...