Омилена торта на кралското семејство

Омилена торта на кралското семејство

Чоколадната торта има многу малку состојки и не се пече, што ја прави одличен избор за оние кои не се снаоѓаат најдобро во кујната. Оваа едноставна но „бомба“ торта е омилен десерт на принцот Вилијам и неговата баба, кралицата Елизабета. Британската кралица,открива...
Супер вкусно – плазма торта со вишни

Супер вкусно – плазма торта со вишни

Состојки: 500мл слатка павлака 300мл шлаг пена 1 кисела павлака 200г класични плазма бисквити 0,5кг вишни 0,5л млеко 1 ред чоколадо за готвење Подготовкa: Изматете ја слатката павлака. Изматете и 200 грама шлаг со 2 дл млеко и во оваа смеса додадете ја киселата...
Рецепт за највкусното слатко од зрели смокви

Рецепт за највкусното слатко од зрели смокви

Подготовка: шеќерот и водата се ставаат во пошироко тенџере и се варат додека водата не почне да врие. Во тенџерето внимателно се редат смоквите и на тивко се варат околу 2 часа. Најдобро е смоквите да бидат во еден ред, затоа треба пошироко тенџере. Не се мешаат,...
Кои се предностите, а кои недостатоците на вегетаријанската диета?

Кои се предностите, а кои недостатоците на вегетаријанската диета?

Вегетаријанската диета помага при ослободување на вишок килограми, го намалува ризикот од хроничните заболувања и ја подобрува целокупната здравствена состојба. Многу диети не се премногу здрави, а помагаат само при ослободувањето на килограмите, додека негативно...
Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е голем и можете да го изберете она што вам ви се допаѓа. Но, некои од овошјата содржат толку високи количини шеќер, што без...
Цвекло: 4 корисни совети кои ја продолжуваат младоста!

Цвекло: 4 корисни совети кои ја продолжуваат младоста!

Многу модерни луѓе го потценуваат цвеклото. За добро здравје, тие преферираат да јадат авокадо, гоџи бобинки или чија семе… Цвеклото е вид на зеленчук кој ги третира кожните болести, воспалителните процеси и многу години се користел како лек за анемијата. Се разбира,...