Топ 5 јаткасти плодови кои ги препорачуваат нутриционистите: Кои се добри за диета, а кои за имунитет?

Топ 5 јаткасти плодови кои ги препорачуваат нутриционистите: Кои се добри за диета, а кои за имунитет?

Јаткастите плодови, поради високиот процент на здрави масти кои ги содржат, предизвикуваат подолго чувство на ситост и на тој начин можат да помогнат при губење на вишокот килограми. Пожелно е да се консумираат помеѓу оброците во комбинација со овошје, со цел да се...
Напиток кој го топи стомакот: Секое утро една чаша и салото исчезнува

Напиток кој го топи стомакот: Секое утро една чаша и салото исчезнува

Потребно ви е: – 5 суви сливи – 1 лажица лен – 1 лажица чиа семе – 2 шолји кокосово или бадемово млеко Подготовка: Исецкајте ги сливите а потоа заедно со останатите состојки ставете ги во блендер. Тоа е целата постапка која треба да ја направите. Штом се пробудите,...
Рецепт со кој ќе ја засакате овесната каша!

Рецепт со кој ќе ја засакате овесната каша!

Честопати во пракса се среќавам со луѓе кои имаат одбивост кон овесните снегулки и нивно конзумирање. Но, овесот е инзвонредно здрава житарица, богата со протеини и витамини од Б комплексот, може да се приготвува во разни варијанти и нема да ве остави гладни до...
Најбарана диета во 2017: Минус 7 кг за 7 дена

Најбарана диета во 2017: Минус 7 кг за 7 дена

Од низата диети, најуспешна и најбарана за оваа година е диетата осмислена од Џенерал моторс. Овој режим на исхрана компанијата го развила за време на 1980-те години за да гозачува здравјето на своите вработени. Но во 2017 година, диетата на Џенерал моторс стана...
Кетогена диета – лек за епилепсија

Кетогена диета – лек за епилепсија

Оваа диета е претпознатлива по високиот процент на масти, кои всушност ги заменуваат минимизираните  јаглехидрати.  Оваа диета ќе ја оптимизира вашата тежина, но и вашето здравје. Се смета дека поволно влијае на повеќето хронични болести, моментално се истражува...