Солени и посни: Сочни рибни ќофтиња кои ќе ги сакаат и децата!

Солени и посни: Сочни рибни ќофтиња кои ќе ги сакаат и децата!

Велигденските пости се во тек, па сите кои се придржуваат до традициите и христијанските обичаи се трудат да си ја прилагодат исхраната. Големата заблуда е дека посната храна е монотона, невкусна и слично. Со малку труд секоја посна храна може да се претвори во...
Германска пица: Омилениот рецепт на нацијата со шунка, павлака и лук

Германска пица: Омилениот рецепт на нацијата со шунка, павлака и лук

Ќе најдете германски минипици со кисела павлака и кромид со потекло од Баден-Виртемберг наречени dinnete, dinnele, dinnede или dünnele. Често се подготвуваат за време на карневали, но можат да се најдат и на германските трпези во текот на целата година. Dinnete се...
Сочен и брз 3 во 1 појадок: Супер калорични пржени сендвичи готови за 5 минути

Сочен и брз 3 во 1 појадок: Супер калорични пржени сендвичи готови за 5 минути

Сакате сочен, калоричен, но брз појадок? Нема проблем, ви предлагаме три начини да подготвите фантастична комбинација од тост и топли сендвичи. Што е најважно, се е готово за не повеќе од 5 минути, а овие сендвичи не само што изгледаат совршено, туку се и супер...
Витаминот Д помага во превенција и лекувањето на низа заболувања – ова се сите информации кои треба да ги знаете

Витаминот Д помага во превенција и лекувањето на низа заболувања – ова се сите информации кои треба да ги знаете

Кога човековото тело е изложено на сонце, по природен пат се создава витамин Д, кој е познат и како сончев витамин. Витаминот Д, заедно со витамините А, Е и К спаѓаат на групата витамини растворливи во масти. Зошто ни е потребен витаминот Д? Главната улога на...
Вкусот на КАРАМЕЛА ќе ве зашемети: Неодоливиот милионерски колач е всушност ефтин десерт чиј рецепт мора да го знаете!

Вкусот на КАРАМЕЛА ќе ве зашемети: Неодоливиот милионерски колач е всушност ефтин десерт чиј рецепт мора да го знаете!

Познатиот милионерски колач е фантастична торта чие „скапо“ име воопшто не одговара на комбинацијата на неговите состојки, туку е, напротив, прилично евтин. Вкусот е, затоа, извонреден! Станува збор за стара шкотска торта која е богата со карамела, чоколада, млеко…...