Солени и посни: Сочни рибни ќофтиња кои ќе ги сакаат и децата!

Мар 16, 2022 | Здрава храна

Велигденските пости се во тек, па сите кои се придржуваат до традициите и христијанските обичаи се трудат да си ја прилагодат исхраната.
Големата заблуда е дека посната храна е монотона, невкусна и слично. Со малку труд секоја посна храна може да се претвори во вистински вкусен ѓакон во кој сите ќе уживаат.
Еден од таквите деликатеси се ќофтињата од риба, кои одлично се комбинираат со салата од компири или со посен пребранац.

Состојки:

  •  филети од сом или ослич, 1,5 кг
  • чадени филети од сом, 200гр.
  • ориз, 400 гр
  • праз, 1 половина
  • кромид, 1 глава
  • лук, 5 чешниња
  • сода бикарбона, половина кафена лажичка
  • презла, 5 лажици
  • сол, бибер, зачин
  • пиперка, 1 лажица масло

Подготовка:

Кромидот и празот исчистете ги и ситно исечкајте ги и пржете ги во масло и малку вода. Филетите од риба, чадени и свежи, исечкајте ги и мелете во блендер или мелница за месо.
Сварете го оризот. Кога ќе биде готов, исцедете го и истурете го во сад, во кој ќе ставите и мелена риба, зачини, пржен кромид, како и сечкан лук, пипер, презли и сода. Додадете зачини по желба и месете ја смесата со рака, додека не се соединат сите состојки.
Оставете го во фрижидер два часа, а потоа со малку подмачкани раце обликувајте ги ќофтињата, виткајте ги во презла и пропржете ги на масло.

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Го правеа и нашите баби: Круши во сируп – најдобар посен деликатес

Идеален деликатес за време на постот. Го јаделе нашите баби. Лесно се подготвува, вкусен е и здрав. Потребно ви е: 1 килограм тврди круши 100 грама шеќер 1 кесичка ванилин шеќер Начин на подготовка: Излупете ги крушите, исечете ги на половина и извадете ги семките....

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Најздравата вечера на светот: Ќе внесете многу витамини и ќе го зајакнете имунитетот додека трепнете

Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Смути со овошје и мед. Заедно со овесни снегулки, ќе ја добиете најздравата вечера. Потребно е: – 1 јаболко – 1 банана – 2 децилитри млеко – 1...

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

Нутриционист предупредува: Банани не треба да јадете за појадок

-Бананите изгледаат како совршен избор, но имаат 25 проценти шеќер и се умерено кисели. Тоа на почетокот ќе ви даде енергија, но наскоро ќе бидете уморни и гладни, изјавил нутриционистот. Ако сте како повеќето луѓе, наутро во брзање, значи дека појадувате нешто што...

Брзи мини пици со модар патлиџан

Брзи мини пици со модар патлиџан

Се прават едноставно, а вкусни се, прсти да излижете! Потребни состојки: -1 поголем модар патлиџан -Сол -Маслиново масло -1 тегличка готов болоњезе сос (може и сос од домати) -Свеж босилек -200g рендан кашкавал Измијте го модриот патлиџан и исечете го на крукчиња...