Слатка храна од која не се дебелеете

Слатка храна од која не се дебелеете

Сите сме љубители на слатката храна. Ретко кој од нас може да одолее на торти, колачи, пудинг, чоколатца. Но, ваквата слатка храна содржи многу шеќер, ароми, боја за храна. Полна е со калории, а со многу малку хранливи вредности. Консумирање на шеќер може да го...
Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека компирот не смее да се конзумира сиров. Тоа е заблуда затоа што „жив“ компирот е многу здрава и повеќекратна корисна намирница. Лушпата на здрав и органски...
Со секоја цигара труеме дел од своето тело: Пушачите мора да го јадат ова за прочистување

Со секоја цигара труеме дел од своето тело: Пушачите мора да го јадат ова за прочистување

Сите знаеме колку цигарите се штетна навика, но тешко се искоренува. Ако и вие сте пушач, тогаш треба да се погрижите да консумирате намирници кои го чистат телото од отровите кои се таложат секојдневно низ годините, со секоја запалена цигара. Јадете често спанаќ,...
Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Оваа супа ќе ви помогне да се ослободите од проблемите со стомакот и болката во желудникот. Освен тоа, ќе уживате во нејзиниот прекрасен вкус. Потребни состојки 300 гр. свежи шампињони 1 главица лук 1 мал морков 1 чаша млеко 1.5 дл павлака за готвење сол бибер...
Работничка диета ги топи килограмите: Се држи седум дена и нема да бидете гладни!

Работничка диета ги топи килограмите: Се држи седум дена и нема да бидете гладни!

Работничката диета е осмислена во 1985 година, кога една американска компанија одлучила да ги охрабри и да им помогне на своите работници да водат поздрав живот и да го изгубат вишокот килограми. Како што осмислиле творците, според планот на оваа диета би требало да...