Колачиња со ореви и мед

Колачиња со ореви и мед

И уште едни вкусни колачиња … Потребно е: 250 гр брашно 150 гр путер 25 гр шеќер 2 кесички ванилин шеќер 1 јајце 80 гр мелени ореви 50 гр мед Подготовка: – Во еден сад соединете ги сите состојки. Смесата убаво измесете ја со раце. Садот покријте го со...
Крокети со колбаси

Крокети со колбаси

Вистинско гурманско јадење … Потребно е: 250 гр крањски колбаси 250 мл млеко 40 гр путер 100 гр брашно 1/2 кесичка прашок за пециво 2 јајца 2 лажици лебни трошки 3 помали кисели краставички 1 лажиче мелен сув зачин за похувањето: 80 гр брашно 2 јајца 160...
Шпанска пита

Шпанска пита

Потребно е: 200 гр посен растителен кашкавал 1 чаша (од 200 мл) масло 1 чаша пченично брашно 1 чаша пченкарно брашно 1 прашок за пециво 100 гр црвена пиперка 100 гр зелени маслинки 1 чаша минерална газирана вода сол, по вкус Подготовка: – Изрендајте го...