Најбарана диета во 2017: Минус 7 кг за 7 дена

Најбарана диета во 2017: Минус 7 кг за 7 дена

Од низата диети, најуспешна и најбарана за оваа година е диетата осмислена од Џенерал моторс. Овој режим на исхрана компанијата го развила за време на 1980-те години за да гозачува здравјето на своите вработени. Но во 2017 година, диетата на Џенерал моторс стана...
Пилешко и зеленчук

Пилешко и зеленчук

Потребни состојки: моркови жолти пиперки црвен кромид брокула шери домати лук 3 парчиња пилешки стек маслиново масло мајчина душица сол, црн бибер, црвен пипер Начин на подготовка: Исечканиот зеленчук наредете го во тава за печење и посипете со маслиново масло, сол и...
Кетогена диета – лек за епилепсија

Кетогена диета – лек за епилепсија

Оваа диета е претпознатлива по високиот процент на масти, кои всушност ги заменуваат минимизираните  јаглехидрати.  Оваа диета ќе ја оптимизира вашата тежина, но и вашето здравје. Се смета дека поволно влијае на повеќето хронични болести, моментално се истражува...
Намалете го крвниот притисок со круша!

Намалете го крвниот притисок со круша!

Едно од природните решенија за регулирање на крвниот притисок е во овошјето кое Ви е на дофат – круша! Овој вид овошје го регулира крвниот притисок. Крушата содржи шеќери, минерали и витамини А, Б1, Б2, ПП и Ц. Во 100 грама круша има 35 калории. Ако се презрели, може...
Оваа намирница е клучот за среќен живот

Оваа намирница е клучот за среќен живот

Секојдневното конзумирање масно сирење би можело да биде клуч за среќен живот, покажало најновото научно истражување. Научниците од Универзитетот во Копенхаген утврдиле дека конзумирањето сирење е добро за здраво срце. Во студијата долга 12 недели, во која учествувале...