Крушевско топено сирење

Крушевско топено сирење

Состојки: 400 мл доматно пире 500 гр сирење (препорачуваме овчо) 200 гр павлака 150 гр кашкавал двопек маслиново масло Подготовка: Во огноотпорен сад за печење ставете ден ред доматно пире, па ред сирење, ред двопек, ред павлака. Редете по овој редослед се додека не...
Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Потребно е: 8 чешниња лук 250 гр лебни трошки 120 мл маслиново масло 70 мл вински оцет 1 лажиче сол ореви, по желба Подготовка: Истолчете го лукот и измешајте го со лебните трошки и солта. Постепено, со постојано мешање додадете ги оцетот и маслото. По желба на...
Рецепт на денот: Рендани тиквици со сирење во рерна

Рецепт на денот: Рендани тиквици со сирење во рерна

Вкусно јадење, готово за миг! СОСТОЈКИ: 1 кг тиквици 200 гр сирење 2 лажици презла 2 лажици маслиново масло лук сол сув зачин 1 јајце НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Исчистете ги тиквиците и крупно изрендајте ги. Посолете ги и оставете ги да се исцедат. Скршете едно јајце,...
Полнети печурки

Полнети печурки

Кога застудува, кога повеќе време минувате дома, а со самото тоа и покрај шпоретот ви се појавува желба за нешто ново. Еве предлог. Полнети печурки кај кои нема грешка и не може да не ви се допадна или некому во вашете опкружување. Затоа не губете време, особено што и...
Рецепт кој мора да го пробате: Солени палачинки со тиквички

Рецепт кој мора да го пробате: Солени палачинки со тиквички

Многу вкусни и неодоливи … Потребно е: 1 поголема тиквичка (околу 270 гр) 1 чешне лук 2 јајца малку магдонос 1 лажиче прашок за пециво 100 гр брашно 100 мл млеко 50 гр гриз малку мелен сув зачин сол, бибер Подготовка: – Излупете ги тиквичките и изрендајте ги на крупно...
Француски компир

Француски компир

Во еден пер­и­од, на на­ши­те мај­ки им здо­де­а­ја тра­ди­ци­о­нал­ни­те ма­ке­дон­ски ја­де­ња што ги под­го­тву­ваа со го­ди­ни, го­ди­ни на­на­зад, па се „свр­теа“ кон мал­ку по­и­на­кво го­тве­ње со цел мал­ку да екс­пе­ри­мен­ти­ра­ат во куј­на­та Во еден...