ТОПЕН КАШКАВАЛ ВО СЛАНИНА

ТОПЕН КАШКАВАЛ ВО СЛАНИНА

Изгледа толку вкусно колку што звучи. Затоа, следен пат кога ќе се мислите што да сервирате за мезе или како да го збогатите ручекот, искористете ја оваа идеја. Потребно ви е: Моцарела или било каков кашкавал исечкан на долги ленти Парчиња сланина Презла Јајце...
ПАШТЕТА ОД ТУНА

ПАШТЕТА ОД ТУНА

Паштетата од туна е совршен рецепт за ова ладно време која со својот вкус ќе не однесе со мислите во летните денови и ќе не потсети на мирисот на морето. Оваа паштета совршено оди со тазе домашен леб или крекери. Состојки: 300 грама туна 300 грама крем сирење 80 грама...
ТЕСТЕНИНИ ВО СОС ОД МАСЛИНКИ

ТЕСТЕНИНИ ВО СОС ОД МАСЛИНКИ

Ако сте љубител на тестенините ова е вистинскиот избор за вас. Денес подгответе нешто вкусно, лесно и едноставно… За ова јадење ви се потребни 500 грама фусили (макарони, шпагети), 200-300 грама маслинки (исечкани), 1-2 главици кромид, 3-4 чешниња лук, 1-2 лаврови...
КРЦКАВИ КРЕКЕРИ СО КАШКАВАЛ

КРЦКАВИ КРЕКЕРИ СО КАШКАВАЛ

Потребни состојки: 2 лажици путер без сол, на собна температура 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан 1/3 шолја пармезан, ситно рендан 1/2 лажичка црвен пипер Малку чили 1/4 лажичка сол 1/2 шолја брашно 1 лажица ладна вода Подготовка: Ставете ги во поголем сад путерот, кој...
ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: * 4 лажици масло * 1 чаша вода * бибер по вкус * сол по вкус * 1врска магдонос * 1 домат * 4 јајца * 350гр сирење * 10 пиперки НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Измијте ги и исчистете ги пиперките од семето. Во посебен сад изматете ги јајцата, додадете го...
ПИРОШКИ СО СИРЕЊЕ И ШУНКА

ПИРОШКИ СО СИРЕЊЕ И ШУНКА

Потребни состојки: 4 јајца 4 дл. јогурт 4 дл. млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 4 лажици сол 900 гр. брашно 300 гр. сирење 300 гр. шунка Масло за јадење Припрема: Ставете го квасецот и шеќерот во млекото и почекајте квасецот да стаса. Во посебен сад ставете го брашното,...