Папата ќе пие ексклузивнивина од стоби : Само вина кои освоиле најпрестижни светски награди ќе му бидат послужени на Папата!

Папата ќе пие ексклузивнивина од стоби : Само вина кои освоиле најпрестижни светски награди ќе му бидат послужени на Папата!

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“, од кои дел освоиле најпрестижни светски награди, како што е белото вино „р’кацители“, розе вино „розе алегро“, црвеното вино „аминта“ и...
Џин-тоник против алергии

Џин-тоник против алергии

Започна сезоната на алергии, а со тоа и познатите симптоми како што се кивање, кашлање и насолзени очи. Иако алергиите се третираат со антихистаминици, помалку е познато дека нивните симптоми може да ги олесни чаша  алкохол, а тоа е џин-тоник. Хистаминот и сулфитот се...
Три напивки за регулирање на хормоните кои жените треба да ги пијат секој ден

Три напивки за регулирање на хормоните кои жените треба да ги пијат секој ден

Темата за балансирано хормонално здравје со години станува сѐ поактуелна. Со тек на времето, секоја жена доаѓа во фаза кога има проблеми со регулирањето на хормоналниот статус. Во одредени ситуации неопходно е пиење одредени лекови, но некои состојби може да се...
Напиток кој топи килограми како луд

Напиток кој топи килограми како луд

Состојки: една лажичка јаболков оцет прст лута мелена пиперка сок и кора од еден лимон Подготовка: Истругајте ја лимоновата кора и полијте ја со 240 мл врела вода. После 10 мин додадете го сокот од лимон, јаболковиот оцет и мелената лута пиперка. Измешајте пред секоја...
Погледнете што му прави сокот од калинка на вашиот организам

Погледнете што му прави сокот од калинка на вашиот организам

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат експертите. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу...
Чај за плодност

Чај за плодност

Неплодноста е се почест проблем на денешницата. Таа се јавува заради хормонален дисбаланс, несоодветна исхрана и стресен живот. Но, природата нуди лек кој помага при решавањето на овој проблем. Станува збор за чајот од валеријана. Според традиционалната медицина овој...